قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / کمیته مصوونیت خبرنگاران: شش ماه نخست سال ۲۰۱۸ خونین ترین دوره برای خبرنگاران بود

کمیته مصوونیت خبرنگاران: شش ماه نخست سال ۲۰۱۸ خونین ترین دوره برای خبرنگاران بود

کابل

۱۸جولای/ ۲۷ سرطان ۱۳۹۷

نجیب شریفی رییس کمیته مصوونیت خبرنگاران افغانستان، با ارایه گزارش از شش ماه نخست سال ۲۰۱۸ در افغانستان گفت که شش ماه نخست این سال خونین ترین دوره برای خبرنگاران و جامعه رسانه یی افغانستان بود.

به گفته آقای شریفی، در این مدت ۸۹ مورد خشونت در برابر خبرنگاران و کارمندان رسانه یی ثبت شده که در این میان ۱۱ مورد قتل خبرنگاران وجود دارد و تمام خبرنگارانی که در این مدت کشته شده اند به صورت هدفمند و مستقیم مورد حمله قرار گرفتند که ۹ تن از خبرنگاران در یک روز( ۳۰ اپریل ۲۰۱۸) در حمله انتحاری در کابل کشته شدند که مسوولیت آنرا گروه داعش به عهده گرفت، همچنان یک تن خبرنگار در کندهار و یک تن دیگر در خوست در حملات هدفمند به قتل رسیدند که هیچ گروهی مسوولیت قتل آنان را به عهده نگرفت.

به گفته وی، در پهلوی قتل خبرنگاران، ۱۹ مورد توهین، ۱۴ مورد لت و کوب، ۱۱ مورد زخمی شدن، ۲۸ مورد تهدید، ۵ مورد بازداشت و احضار و ۱ مورد اخراج غیر قانونی از رسانه می باشد.

آقای شریفی می افزاید که گروه داعش و طالبان مسوول ۳۷ واقعه می باشند که اکثریت موارد آن تهدید و قتل است، افراد مربوط به حکومت و نیروهای امنیتی در رده دوم قرار گرفته و مسوول ۳۶ مورد تهدید و خشونت می باشد، همچنان افراد ناشناس در رده سوم قرار گرفته و مسوول ۱۴ مورد خشونت بوده و همچنان مالکان و مدیران  رسانه ها 2 مورد بد رفتاری علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه یی می باشد.

وی گفت که تداوم چالش عدم دسترسی به اطلاعات و ارایه اطلاعات نادرست مشکل بزرگی فرا راه کار خبرنگاری ایجاد کرده است.

بنابر گزارش کمیته مصوونیت خبرنگاران، افزایش خشونت علیه خبرنگاران و رسانه ها باعث گسترش خود سانسوری میان خبرنگاران و رسانه ها در قسمت نشر جنایات گروه های تروریستی شده است. این امر خصوصا در ولایاتی همچو هلمند، کندهار، غزنی و ننگرهار که نفوذ و فعالیت گروه های تروریستی بیشتر است، میزان گسترده خود سانسوری به مشاهده می رسد .

به اساس تحلیل این کمیته، دلایل افزایش تهدید و خشونت ها علیه خبرنگاران عبارت اند از : ۱ افزایش نا امنی و بی ثباتی در کشور. ۲ تداوم فرهنگ معافیت مجازات عاملین خشونت علیه خبرنگاران. ۳ افزایش اهمیت تبلیغات در جنگ فعلی که رسانه ها محراق توجه گروه های تروریستی قرار داده شده است. ۴ مخالفت ایدیولوژیک و سیاسی گروه های تروریستی با رسانه ها و خبرنگاران به دلیل نقش مهم رسانه ها در اطلاع رسانی و بلند بردن آگاهی جامعه. ۵ عدم تطبیق درست قوانین و لوایح ایکه مربوط به مصوونیت خبرنگاران می باشد.

همچنان کمیته مصوونیت ضمن ارایه گزارش شش ماه نخست، سفارشاتی را نیز ارایه کرد که عبارت از:  نیروهای امنیتی باید تمام راه های ممکنه را در قسمت امنیت خبرنگاران خصوصا هنگام پوشش واقعات تروریستی جستجو نموده و در همکاری با رسانه ها و نهاد های حامی خبرنگاران طرزالعمل عملی و موثر را روی دست گیرد تا باشد از حملات مرگبار علیه خبرنگاران و رسانه ها جلوگیری گردد.

رسانه ها همچنان مسوولیت دارد تا در قسمت مصوونیت کارمندان خود تدابیر جدی را اخذ و در این زمینه پالیسی و پلان موثر را روی دست گیرد.

با در نظر داشت افزایش روز افزون تهدید، خبرنگاران نیز مکلفیت دارند تا جدیت در قسمت مصوونیت خود به خرچ داده و مصونیت خود را قربانی گزارش نه نمایند.

نهاد های حامی خبرنگاران باید با هماهنگی بهتر با حکومت و مالکان رسانه ها در قسمت اخذ تدابیر مصوونیتی خبرنگاران به صورت متداوم الی اتخاذ این تدابیر کار نمایند.

با در نظر داشت اینکه چالش حق دسترسی به اطلاعات به یک معضل مزمن تبدیل شده است، حکومت باید با یک رویکرد جدید این مشکل را حل نماید.

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح:مرکز حمایت از نان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

از روز خبرنگار تجلیل شد

کابل ۱۸ مارچ/۲۷حوت ۱۳۹۷ مقام‌های حکومتی و نهادهای بین‌المللی از روز خبرنگار امروز (دوشبنه، ۲۷حوت) …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *