قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نیاز بانوان خبرنگار به برنامه های آموزشی مسلکی بیشتر شده است

نیاز بانوان خبرنگار به برنامه های آموزشی مسلکی بیشتر شده است

کابل

۲۵ جون/ ۴ سرطان ۱۳۹۷

همایش ملی زنان خبرنگار در باره تساوی جنسیت در رسانه ها، با حضور  تعدادی  از خبرنگاران زن و مسوولان رسانه های مرکز و ولایات، امروز در کابل برگزار گردید.

خوشحال آصفی رییس اجراییوی رادیوتلویزیون آریانا طی سخنانش در این نشست گفت که نبود امکانات مالی نسبت به گذشته، عدم دسترسی به معلومات و کاهش ظرفیت مسلکی و آموزشی خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن، از جمله چالش های سد راه خبرنگاران است.

به گفته آقای آصفی، خبرنگاران زن باید ظرفیت مسلکی خود را بالا ببرند تا بتوانند در سطع مدیریت و تصمیم گیری ها اشتراک داشته باشند.

خانم فریده نیکزاد مسوول مرکز حمایت زنان ژورنالیست در افغانستان، ضمن سخنانش در این نشست گفت که مشکلات و چالش ها دربرابر خبرنگاران زن بیشتر است ولی باید مبارزه صورت گیرد تا این چالش ها کاهش یابد.

خانم نیکزاد افزود، ژورنالیستان زن و مرد لازم و ملزوم یک دیگر اند و بدون یکدیگر نمی توانند در کار های مسلکی شان موفق شوند. به گفته وی اعتماد بالای لیاقت بانوان در سطع رسانه ها وجود ندارد و باید صاحبان رسانه ها از بانوان حمایت کنند تا بتوانند در سطع مدیریت و تصمیم گیری ها ارتقاع نمایند.

به گفته خانم نیکزاد تا زمانیکه خانم ها در رسانه ها ظرفیت مسلکی و آموزشی خود را بالا نبرند، تا آن زمان موضوعاتی همچو تبعیض جنسیتی در رسانه ها نیز از بین نخواهد رفت.

کمال سادات معیین بخش جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ که در این نشست حضور داشت به خبرنگاران گفت:” بالای  ژورنالیزم تحقیقی در افغانستان باید کار صورت گیرد تا کیفیت این گزارش ها بهتر شود.” به گفته وی زنان نقش مهمی را در جامعۀ رسانه ای ایفا می کنند و باید گزارش های تحقیقی در رابطه به مشکلات  و محدودیت های مسلکی شان تهیه شود که این روند می تواند در کاهش مشکلات شان موثر واقع شود.

شهباز صابری مسوول ساحوی کمیته مصوونیت در زون شمال شرق ضمن تاکید بر وجود تبعیض جنسیتی در رسانه های ولایات کشور گفت که بانوان خبرنگار در این ولایات برعلاوه تهدید های امنیتی، توهین و تحقیر از سوی جامعه و حتا مقامات دولتی را تجربه می کنند که به گفته وی این چالش به مبارزه جدی نیاز دارد.

فرشته کریمی معاون کمیته بانوان خانه خبرنگار در هرات در یک مصاحبه اختصاصی به مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان گفت که بسته بودن محیط برای بانوان و کمبود بودجه در رسانه های محلی چالش بزرگ در برابر کار خبرنگاری بانوان هرات گردیده است.

بانو کریمی می گوید:” تبعیض جنسیتی در هرات رو به افزایش است. به طور مثال زمانیکه یک بانو به یک رسانه جهت دریافت شغل مراجعه می کند برایش پنج هزار افغانی در یک ماه پیشنهاد می شود، در حالی که به همان وظیفه برای یک آقا معاش بلندتر پرداخت می شود، چون به باور مسوولان رسانه این آقا درهر حالت و هر جا که بخواهد می تواند برود  و گزارش تهیه کند.”

شیماحسینی خبرنگار تلویزیون خاور در کندز که در این نشست حضور داشت گفت که پس از سقوط کندز به دست مخالفان حکومت در سال ۲۰۱۶ و بنابر وضعیت بد امنیتی، حضوز بانوان در رسانه ها به خصوص در رسانه های محلی به صفر رسیده است و هیچ بانویی حاضر نیست با رسانه ها کار کند.

به گفته وی برعلاوه موضوعات امنیتی، تبعیض جنسیتی، حقوق و امتیازات کم و مسایل عرف و عنعنات ناپسند در جامعه نیز مانع بزرگ فرا راه کار بانوان خبرنگار شده است.

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

نگرانی خبرنگاران زن از تهدید طالبان در کندز

کندز ۸ جولای/ ۱۷ سرطان ۱۳۹۸ مسوولان، خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها در ولایت کندز؛ کار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *