قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / ۱۱ سال پس از قتل ذکیه ذکی، عاملان آن مجازات نشده اند

۱۱ سال پس از قتل ذکیه ذکی، عاملان آن مجازات نشده اند

۷ جون/ ۱۷ جوزا ۱۳۹۷

ذکیه ذکی،‌ مدیرمسوول و گوینده رادیو محلی صدای صلح شامگاه دوشنبه (۱۵ جوزا ۱۳۸۶) از سوی گروهی از افراد مسلح در خانه اش واقع در ولسوالی جبل السراج ولایت پروان کشته شد.

بانو ذکیه در سال ۱۳۸۲ با ایجاد رادیو صلح،‌ مدیریت این رادیو را برعهده گرفت و آن را به مثابه رسانۀ پیشرو در راستای بازتاب موضوعات حقوق بشری به ویژه حقوق زنان تبدیل کرد.

در شبانگاه ٦ جون ٢٠٠٧ سه مرد مسلح ناشناس وارد خانۀ این بانوی ژورنالیست شده و با فیر هفت گلوله وی را در برابر چشمان پسر دو ساله‌اش تیر باران کردند.

ذکیه ذکی روزنامه نگار متعهد و منتقد بود، وی علنا از جنگ سالاران و طالبان انتقاد می کرد از همین رو این بانوی شجاع بارها از سوی گروه های تندرو، و جنگ سالار مورد تهدید قرار گرفته بود.

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در یازدهمین سالروز قتل ذکیه ذکی مدیر رادیو ” صدای صلح” تاسف عمیق خود را از عدم پیشرفت تحقیقات و مجازات آمران و عاملان قتل وی اعلام می کند.

خانم فریده نیکزاد مسوول این مرکز ضمن ابراز نگرانی از عدم بررسی دوسیۀ خانم ذکیه ذکی می گوید که با تاسف فرهنگ معافیت در کشور باعث شده که قاتلین مجازات نمی شوند. به گفتۀ وی با وجود تلاش های چند سالۀ نهاد های حامی خبرنگاران و رسانه ها هنوز هم عاملان این دوسیه ها مجازات نشده اند.

خانم نیکزاد از حکومت و نهاد های عدلی و قضایی می خواهد که عاملان این قتل ها بعد از شناسایی، محکمه شوند تا جلو چنین هدف قرار گرفتن خبرنگاران به خصوص خبرنگاران زن از سوی دشمن گرفته شود.

در همین حال عزیز احمد تسل عضو فدراسیون ژورنالیستان افغانستان می گوید که به شمول دوسیۀ خانم ذکیه ذکی بیشتر از ۲۰ قضیه خشونت، تهدید و قتل که امکانات آن وجود دارد تا عاملان و آمران آن به جزای اعمال شان برسند، ولی دولت در این عرصه یک طرفه قضاوت می کند.

آقای تسل از این که محاکم قضایای مربوط به ژورنالیستان به صورت علنی دایر نمی گردد، آنرا بی نتیجه خوانده می گوید:” خبرنگارانی که در هلمند، کندهار، ارزگان و کندزمورد هدف قرار گرفتند، باید  دولت به صورت علنی عاملان این قضیه ها را محکمه کنند تا ما بدانیم که حکومت می تواند جلو زورمندان و مافیا را بگیرد.”

این در حالی است که سازمان گزارشگران بدون مرز یک روز قبل طی اعلامیه یی عدم پیشرفت در دوسیۀ خانم ذکی را محکوم نموده اعلام کرد که یازده سال پس از قتل ذکیه ذکی مدیر رادیو صدای عدالت در جبل سراج گزارشگران بدون مرز (RSF) خواهان تحقیق و بررسی جدی و بی‌طرفانه است تا چگونگی و چرایی مرگ این ژورنالیست نامی کشور مشخص شود.

رضا معینی مسوول دفتر افغانستان و ایران مرکز گزارشگران بدون مرز در این باره اعلام کرد:”یازده سال معافیت برای عاملان قتل ذکیه ذکی، یازده سال تشویق به خشونت علیه زنان ژورنالیست است. با وجود تلاش‌های شجاعانه از سوی حکومت وحدت ملی به نفع آزادی اطلاع‌رسانی و به ویژه کمیته هماهنگی مشترک رسانه‌ها و حکومت برای حفاظت از امنیت ژورنالیستان و رسانه‌ها، اما هیچ تحقیق و بررسی جدی از سوی حکومت در این باره انجام نشده است. گزارشگران بدون مرز خواهان توضیح و اقدام جدی در باره گم شدن این پرونده و دلیل معافیت از مجازات آمران و عاملان این جنایت است”

گفتنی است که پس از سقوط رژیم طالبان(۲۰۰۱) و اعلام آزادی بیان در سراسر کشور دست کم ۹ خبرنگار و کارمند رسانه ای زن به صورت مستقیم مورد هدف هراس افگنان و دشمنان آزادی بیان قرار گرفته و کشته شده اند.

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

از روز خبرنگار تجلیل شد

کابل ۱۸ مارچ/۲۷حوت ۱۳۹۷ مقام‌های حکومتی و نهادهای بین‌المللی از روز خبرنگار امروز (دوشبنه، ۲۷حوت) …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *