قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / بانوان محصل ژورنالیزم هرات از مشکلات فرا راه کار خبرنگاری شکایت دارند

بانوان محصل ژورنالیزم هرات از مشکلات فرا راه کار خبرنگاری شکایت دارند

 

هرات

۵ جون/۱۵ جوزا ۱۳۹۷

شماری از بانوان محصل ژورنالیزم در پوهنتون هرات از مشکلات سد راه انجام کارهای عملی و پروژه های درسی شان در سطح شهر شکایت دارند.

آنها می گویند که به عنوان خبرنگاران آماتورهنگام کار، کمتر منابع دولتی و خصوصی به آنها اعتماد کرده و با تجارب تلخی مواجه می شوند.

یکی از بهترین راه های یادگیری در هر رشته، بحث انجام کارهای عملی و کسب تجربه به صورت عینی است.

اما در این بین شروع کار خبرنگاری و گزارشگری با سختی های زیادی به خصوص برای محصلان دختر در این رشته همراه است.

فروزان فروغ یکی از محصلان سال چهارم رشته خبرنگاری، کمبود امکانات و وسایل مورد نیاز برای ثبت و تولید پروژه های صنفی را یکی از چالش های عمده عنوان کرده می گوید که پوهنځی ژورنالیزم هرات نیز در این قسمت با کمبود امکانات روبرو است.

او می گوید:” این وسایل شامل ، ریکاردر، کمره عکاسی، کمره تصویربرداری و مایک می باشد که متاسفانه به دلیل داشتن قیمت بالا، محصلین نمی توانند این وسایل را خودشان تهیه نمایند بناً مجبورهستند که آن را از بعضی دوستان یا رسانه ها قرض بگیرند.”

در کنار نداشتن امکانات مورد نیاز برای انجام پروژه های درسی ، یکی دیگرازمشکلاتی که محصلان دختر از آن یاد می کنند، عدم آشنایی با استفاده درست از وسایل کار خبرنگاری است.

روهینا رسولیار محصل سال چهارم ژورنالیزم می گوید که این پوهنتون امکانات کافی ندارد تا نسل جوان خبرنگار نحوه کار با وسایل مختلف ثبت صدا، تصویر و ایدیت را یاد بگیرد و این مشکل باعث می شود هنگام ورود به جامعۀ رسانه ای با مشکلات زیاد مواجه شوند.

چالش دیگر برای دختران محصل در رشته ژورنالیزم ، تهدیدات امنیتی و جانی است که فرا راه کار زنان در جامعه افغانی وجود دارد.

شکریه امینی یکی دیگر از محصلان ژورنالیزم هرات که در حال تهیه یک فلم مستند از خورده فروشان مواد مخدر در این ولایت است، می گوید که برای پیدا کردن این افراد و مکان هایی که فروشندگان مواد مخدر هستند، مجبوراست به محله ها و کوچه هایی برود که نا امن و دور از شهر است و در این مواقع همواره با ترس کار خود را انجام می دهد.

بانو امینی می گوید:” موجودیت دید منفی به کار زنان در اجتماع ، به خصوص باورنداشتن به کار رسانه ای آنها و تامین امنیت بیشتر مجبور هستیم یکی از هم صنفی های پسر را با خود همراه داشته باشیم، تا مورد آزار و اذیت قرار نگیریم .”

استادان پوهنځی ژورنالیزم هرات نیز، این مشکلات دختران خبرنگار را تایید کرده، اما می گویند که قبول مشکلات و تهیه پروژه های درسی توسط محصلان خصوصا دختران، یگانه گزینه برای یادگیری بیشتر در کنار تحصیل در پوهنتون است.

بشیر بهروان یکی از استادان ژورنالیزم هرات می گوید:” تا زمانیکه امنیت کامل در جامعه برقرار نشود و سطح دانش خانواده ها و افراد نسبت به کار و حضور زنان در جامعه بلند نرود، همواره زنان خصوصا خانم های خبرنگار با این مشکل روبرو خواهند بود.”

این مشکلات در حالی از سوی دختران محصل خبرنگار در هرات مطرح می شود که هنوز هم شماری از مدیران رسانه ها بر این باور اند که خانم های خبرنگار به اندازه مردان، توانایی حضور و کار در عرصه خبرنگاری را نداشته، به همین سبب بیشتر خبرنگاران مرد را استخدام می کنند.

گزارش: معصومه حیدری

تصحیح: مرکز حمایت از خبرنگاران زن در افغانستان

مطلب پیشنهادی

از روز خبرنگار تجلیل شد

کابل ۱۸ مارچ/۲۷حوت ۱۳۹۷ مقام‌های حکومتی و نهادهای بین‌المللی از روز خبرنگار امروز (دوشبنه، ۲۷حوت) …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *