قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / سانچارکی: حکومت جرایم مالیاتی رسانه ها را معاف می کند

سانچارکی: حکومت جرایم مالیاتی رسانه ها را معاف می کند


کابل

۲۸ می/ ۷ جوزا ۱۳۹۷

سید آقا فاضل سانچارکی معیین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، طی سخنانش در کنفرانس مطبوعاتی که امروز در کابل برگزار گردید، گفت، حکومت به پیشنهاد وزارت اطلاعات و فرهنگ و فدراسیون ژورنالیستان افغانستان جرایم مالیاتی تمام رسانه ها را معاف می کند.

به گفته آقای سانچارکی کمیته یی با اشتراک اعضای فدراسیون ژورنالیستان افغانستان و وزارت اطلاعات و فرهنگ ایجاد شده بود، بنابر جلسات متعدد این کمیته با حکومت، بلاخره محمد اشرف غنی رییس جمهور فرمانی را در زمینه مالیات و جرایم مالیاتی رسانه ها، نهاد های حامی و مرکز آموزشی خبرنگاری صادر کرد.

معیین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ همچنان گفت:” این فرمان رییس جمهور بنابر شرایط مشخص صادر گردیده، که تمام جرایم مالیاتی رسانه ها معاف ولی ۲۰ فیصد از اصل مالیات باید در مدت ۳ ماه و باقی آن در اقساط ماهوار به مدت هفت سال پرداخت نمایند و در عدم پرداخت ۲۰ فیصد مالیات در ۳ ماه وزارت اطلاعات و فرهنگ مکلف است تا جواز رسانه ای مذکور را ضبط نماید.”

همچنان آمنه احمدی رییس مالیه دهنده گان متوسط وزارت مالیه ضمن تاکید بر معاف جرایم مالیاتی رسانه ها گفت که فرمان مذکور دربرگیرنده تمام رسانه های مرکز و ولایات می شود.

سید محمد انوری نماینده ادارۀ اترا( تکنالوزی نوین افغانستان) طی سخنانش در این کنفرانس مطبوعاتی از رسانه های دولتی و خصوصی خواست تا در تمدید جواز شان اقدمام نمایند. به گفته وی جرایم مایاتی رسانه ها معاف است ولی اصل مالیات باید به شکل اقساط پرداخته شود.

خالد استانکزی نماینده شرکت برشنا ضمنا گفت که رسانه ها در حدود ۲۸۳ میلیون افغانی از این شرکت قرضدار می اند که ۳۴ میلیون آن مربوط به رسانه های خصوصی است. به گفته وی نهاد های که از شرکت برشنا قرضدار هستند مکلف اند در مدت ۵ ماه قرض خود را بپردازند.

فهیم دشتی که به نمایندگی از فدراسیون ژورنالیستان افغانستان که در این کنفرانس مطبوعاتی صحبت می کرد، گفت که در حدود ۳ هزار نهاد شامل این فرمان می شود که این نهاد ها ۶۰۰ میلیون افغانی از حکومت قرضدار است که قرار است ۲۸۰ میلیون افغانی آن بخشیده و متباقی پرداخت شود.

این در حال است که محمد اشرف غنی رییس جمهمور کشور طبق فرمانی، مالیات سال های ۱۳۸۱ الی ۱۳۹۶ تمام ادارات را که رسانه ها نیز مشمول آن بود، معاف کرد.

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح:مرکز حمایت از زنان ژورنالیست درافغانستان

مطلب پیشنهادی

از روز خبرنگار تجلیل شد

کابل ۱۸ مارچ/۲۷حوت ۱۳۹۷ مقام‌های حکومتی و نهادهای بین‌المللی از روز خبرنگار امروز (دوشبنه، ۲۷حوت) …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *