قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / حمیرا ثاقب: دو ماده مشخص برای زنان ژورنالیست درقانون رسانه های همگانی ازدیاد می گردد

حمیرا ثاقب: دو ماده مشخص برای زنان ژورنالیست درقانون رسانه های همگانی ازدیاد می گردد

کابل

۲۷ می/ ۵ جوزا ۱۳۹۷

حمیرا ثاقب رییس خبرگذاری زنان افغانستان طی دومین نشست دادخواهی برای تطبیق قانون منع آزار و اذیت جنسی و تبعیض جنسیتی گفت، کمیته دادخواهی برای ازیاد دو ماده مشخص در قانون رسانه های همگاهی در رابطه به زنان شاغل در رسانه ها ایجاد گردیده است.

به گفته خانم ثاقب عدم حضور زنان در رده های مدیرتی، کم بود ظرفیت های مسلکی، نبود فرصت های کاری و آزار و اذیت جنسیتی عوامل عقب ماندگی خانم ها در رسانه ها گردیده است.

وی می افزاید:”بسیاری از قوانین حاکم در کشور بحث مردانه دارد و به مواردی مشخص برای خانم ها در آن ذکر نگردیده است.”

صدیق الله توحیدی رییس اجرایوی کمیته مصونیت خبرنگاران افغان ضمن تاکید بر ازیاد دو ماده مشخص در رابطه به زنان ژونالیست در قانون رسانه های همگانی گفت که از سال ۲۰۰۱ تا اکنون در هیچ قانون به طور مشخص در رابطه به وضعیت زنان شاغل در رسانه ها، حقوق و وجایب شان توجه جدی صورت نگرفته است.

آقای توحیدی می افزاید، ازدیاد ماده ها در رابطه تبعیض جنسیتی نیاز مبرم است زیرا بدون ضمانت قانونی هیچ رسانه یی را نمی توان ملزم نمود تا موارد در رابطه آزار و اذیت جنسیتی را مدنظر گیرند.

جعفر راستین مشاور بخش نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ ضمن تاکید حمایت این وزارت از خبرنگاران گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ مصمم است تا در رابطه به مصوونیت خبرنگاران، رسیدگی به پرونده های خشونت علیه خبرنگاران و رسیدگی به شکایات خبرنگاران زن از سراسر افغانستان اقدامات جدی را روی دست گیرد.

به گفته آقای راستین:” با همکاری کمیته مشترک حکومت و خبرنگاران طرزالعمل و یا مقرره در رابطه به مصوونیت خبرنگاران ایجاد شده است و امیدواریم تا این مقرره به قانون تبدیل گردد.”

به گفته وی منسوبین ارشد رسانه ها مکلف اند تا محیط مصوون و سالم برای کارمندان خود و مخصوصا برای خانم ها ایجاد نمایند.

خانم فریده نیکزاد مسوول مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان طی سخنانش در این نشست گفت که جنگ و ناامنی، آزار و اذیت جنسیتی و عدم موجود فضای مصوون برای خانم های ژورنالیست، باعث گردیده تا بانوان خبرنګار از وظایف شان در رسانه ها کناره گیری نمایند.

خانم نیکزاد همچنان از زنان شاغل در رسانه ها خواست تا در تطبیق این قوانین با نهاد های حامی رسانه ها و حکومت همکاری نموده و در برابر بی عدالتی خاموش نباشند.

این در حال است که گزارشات از مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان نشان می دهد، حضور زنان در رسانه ها بنابر دلایل همچو جنگ، ناامنی، آزار و اذیت جنسیتی و سنت های حاکم در جامعه کم ، رنگ گردیده است.

گزارش: بهشته ایوبی

تصحیح:مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

خبرنگاران دایکندی: ادارات دولتی با خبرنگاران همکاری نمی کنند

 دایکندی ۹ می/ ۱۹ ثور ۱۳۹۸   شماری از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای دایکندی در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *