قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / گزارش تعقیبی از وضعیت امنیتی فراه و چگونگی وضعیت خبرنگاران

گزارش تعقیبی از وضعیت امنیتی فراه و چگونگی وضعیت خبرنگاران

فراه

۱۶ می/ ۲۶ ثور۱۳۹۷

چناچنه روز قبل نگرانی شدید در جریان درگیری و جنگ از عدم مصوونیت خبرنگاران موجود بود خوشبختانه با مقاومت نیرو های کوماندو وضعیت بهتر و خبرنگاران نیز روز قبل جهت مصوونیت بیشتر به لوا انتقال داده شدند.

انتقال خبرنگاران زمانی مطرح شد که فدراسیون ژورنالیستان و نهاد های مدافع به خاطر امنیت و مصوونیت خبرنگاران در فراه با مسوولین امنیتی و کشفی هماهنگی نموده و مشترکا زمینه را جهت انتقال مساعد ساختند.

صدیق الله توحیدی رئیس کمیته مصئونیت خبرنگاران گفت که در هماهنگی با احمدشاه فطرت مسئول رادیو دنیا  بیشتر خبرنگاران منسجم و از جانب مسوولان امنیتی در فراه به لوا منتقل شدند.

احمدشاه فطرت مسئول رادیو دنیای نو ضمن ابراز خورسندی از نیرو های امنیتی و نهاد های حامی رسانه ها بخصوص فدراسیون ژورنالیستان افغانستان و نهاد های رسانه ای گفت:

” شب گذشته نیرو های امنیتی با هماهنگی فدراسیون ژورنالیستان افغانستان و نهاد های حامی رسانه ها مارا به یک جای امن تر( لوا) انتقال دادند و این نهاد ها به طور مکرر در مورد وضعیت ما میپرسیدند، از نیرو های امنیتی و این نهاد ها خیلی سپاس گذار هستیم.”

به گفته آقا فطرت، پس از رفتن به لوا شب را در آنجا سپری نموده و امنیت شان تامین بوده است و کمتر احساس خطر می نمودند و صبح پس از خبرشدن از امن بودن شهر دوباره به  خانه هایشان برگشتند.

هم چنان مجیب خلوتگر رئیس دفتر نی نیز در این زمینه می افزاید که این هماهنگی کار مشترک بوده و تنها یک نهاد انجام نداده است .

به گفته وی ، اقدامات بعدی اینست تا برای مصئونیت خبرنگاران امنیت شان بیشتر تامین شود و این موضوع با مقامات امنیتی درجریان گذاشته شده است.

حمیدالله حمیدی مسئول رادیو نشاط در فراه می گوید که چون نا وقت شب بود، بنابرهماهنگی نهاد های امنیتی و فدراسیون ژورنالیستان تعداد اندکی از خبرنگاران حاضر شدند تا به لوا بروند و بیشتر همکاران خواستند در کنارفامیل های شان شب را سپری کنند.

ناصر مهری سخنگوی والی فراه در رابطه به وضعیت کنونی این ولایت می گوید که، وضعیت امنیتی فراه فعلا آرام است و پس از رسیدن نیروهای تازه نفس، حوالی دیشب طالبان مقاومت کرده نتوانستند و عقب نشینی کردند .

به گفته وی، حتی در قریه های نزدیک هم طالبان مجبور به فرار شده اند  و فعلاً وضعیت مرکز فراه رو به آرامش است مردم دوباره به خانه های خود برگشته اند .

وی می افزاید که نیروهای تازه نفس دیگر هم امروز به شهر فراه وارد شدند و انشالله  که جنگ خاتمه می یابد و به افراد ملکی صدمه ای نرسیده است ولی خسارات مالی فراوان به خانه های مردم و دفاتر رسمی وارد گردیده است.

این در حال است که بامداد دیروز(۲۵ ثور،۱۳۹۷) طالبان حمله های شان را بر مرکز فراه گسترش دادند و بیشتر مناطق مرکز این شهر را در کنترول خود در آورده اند، جنگجویان گروه طالبان توانستند کنترول ساختمان فرماندهی پولیس، ریاست امنیت ملی، حوزه ی دوم و سوم امنیتی را به تصرف خود در آورند ولی پس از ورود نیروهای ویژه امنیتی تازه نفس این شهر از وجود هراس افگنان پاک و  وضعیت شهر بهتر گردیده است.

خبرنگار: فریبا فیضی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

از روز خبرنگار تجلیل شد

کابل ۱۸ مارچ/۲۷حوت ۱۳۹۷ مقام‌های حکومتی و نهادهای بین‌المللی از روز خبرنگار امروز (دوشبنه، ۲۷حوت) …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *