قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / تعداد کثیر خبرنگاران در فراه  از جنگ، نا امنی و بی توجهی مسئولان شاکی اند

تعداد کثیر خبرنگاران در فراه  از جنگ، نا امنی و بی توجهی مسئولان شاکی اند

فراه

۱۵ می ۲۰۱۸ /۲۵ ثور ۱۳۹۷

شدت جنگ وسقوط احتمالی ولایت فراه و بی توجهی مسئولین خصوصا نهادهای حامی خبرنگاران باعث ضعف روحیه و نا امیدی خبرنگاران در این ولایت شده است .

این گزارش درست به تاریخی نوشته می شود که هم اکنون جنگ در فراه جریان دارد و طالبان چند نقطه مهم مرکز فراه را در دست گرفته اند و احتمال سقوط این ولایت میرود، مردم همه مجبور به ترک خانه های شان شده اند و به جاهای امن پناه برده اند.

این گفته های خبرنگاران از فراه می باشد که با نگرانی شدید از وضعیت بد امنیتی که فعلا جریان دارد بیان کرده اند.

فریبا فیضی خبرنگار رادیو نشاط  و نماینده مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان بنابر وضعیت بد امنیتی  هم اکنون با فامیل اش از فراه به هرات امده و از وضعیت بد فراه و از اینکه از همکاران رسانه ای خویش آگاهی  کامل ندارد بسیار نگران است.

وی از مسئولین رسانه ها می خواهد که در مرکز صدای ژورنالیستان فراه را شنیده و هر چه زودتر اقدام نمایند .

به گفته وی ، در این میان رسانه ها که بخشی از جامعه استند و مرجع اطلاع رسانی برای مردم می باشند نیز در مشکل قرار گرفته اند و، احساس خطر نموده و از سوی دیگر از نهادهای حامی رسانه ها و دیگر مسئولین ذیربط کاملا نا امید گردیده اند.

به گفته خانم فیضیی ، ژورنالیستان از نهاد های حامی رسانه ها توقع کمک در چنین حالت حساس را دارند که متاسفانه تا اکنون هیچ نهادی به آن جواب نداده و کمک شان نکرده است .

دادالله قانع وکیل شورای ولایتی می گوید که حوالی ساعت ۲ شب طالبان بر مرکز شهر فراه حمله کردند و کمربند امنیتی را از بین برده ، به مرکز شهر حمله ور شدند و در صورتی که نیروهای تازه نفس به این ولایت نرسد فراه به زودی سقوط خواهد کرد .

حمیدالله حمیدی مسئول رادیو نشاط و معاون فدراسیون خبرنگاران می افزاید که چند تن از کارمندان رادیو نشاط برای دفاع جان شان مسلح شده اند و از همکاران رسانه ای خود هیچ آگاهی ندارند .

وی می افزاید که تا کنون هیچ کس از مسئولین رسانه ها در مرکز همرای شان به تماس نشده و برای انتقال شان یا حداقل مصئونیت شان همکاری نکرده اند .

اما ضیا بومیا عضو فدراسیون ژورنالیستان و نهاد های رسانه ای  در رابطه به همکاری و رسیدگی برای خبرنگاران در فراه می گوید:” در تماس و هماهنگی فدراسیون و کمیته مشترک که صبحت شده، مسوولان به نهاد های فدراسیون اطمینان داده اند که در قدم نخست گروپ خبرنگاران را یکجا ساخته  و آنها را به لوا انتقال میدهند، در صورتی که وضعیت خراب تر شد تمام ژورنالیستان را به هرات انتقال مید هند و آمادگی بود وباش شان نیز گرفته شده است.”

وی می گوید که تصاویری از محل رویداد که طالبان قبلا حضور داشتند توسط خبرنگاران گرفته شده و به فدراسیون فرستاده شده است که با نهاد ها شریک شده است.

آقای بومیا هم چنان می گوید که همچنان بیش ازده تن از خبرنگاران زن نیز در لست شامل اند و د رصورت بد تر شدن وضعیت اگر خواسته باشند به هرات انتقال میابند.

این در حالیست که سال قبل زمانی که فراه در حال سقوط بود هیچ نهاد و یا مرجع به خاطر کمک به خبرنگاران فراه هیچ اقدامی نکردند و حتی صدای شان را ناشنیده گرفتند .

بریالی نصرت خبرنگار در فراه میگوید :”در چنین شرایط مصئونیت مان در خطر بوده و نمیتوانیم حتی به فعالیت های رسانه ای خویش ادامه دهیم و توجه خاص مسئولین را در زمینه خواهانیم “.

وحید سکوت مسئول کمیته مصئونیت خبرنگاران در فراه می گوید که چندین بار با دفتر یوناما در فراه و کابل به تماس شده، اما از طرف آنان هیچ پاسخی دریافت نکرده است.

حمید نصرت گزارشگر رادیو دنیا می گوید که  مسئولین دولتی هیچ معلوماتی را از وضعیت کنونی فراه در اختیار شان قرار نداده و با مشکلات فراوان به خاطر گرفتن گزارش و رسانیدن آن به مرکز روبرو هستند .

سال گذشته زمانی که ولایت فراه در حال سقوط بود دفتر یوناما در فراه و نهادی بنام احرام که گویا مسئولیت حمایت خبرنگاران و فعالین مدنی را به عهده دارند، طی یک نشست با رسانه های صوتی و تصویری در فراه لیستی را تهیه نمودند که در زمان جنگ خبرنگاران و فعالین مدنی را به خصوص زنان را که در این بخش ها فعالیت دارند به جاهای امن انتقال داده و یا در صورت بدتر شدن اوضاع آنان را به خارج از ولایت انتقال دهند، اما هم اکنون فراه دوباره در چنین وضعیت حتی بدتر از وضعیت سال قبل قرار دارد و متاسفانه نه یوناما و نه نهادهای حامی خبرنگاران صدای شان است و هیچ اقدامی تا اکنون به خاطر مصئونیت جان خبرنگاران نکرده اند.

اما عبدالغنی پیروز مدیر رادیو محلی فریاد در تماس تیلفونی به مرکز گفت که جنگ آرام تر شده صدای سلاح ثقیله شنیده نمی شود .

اما وی می گوید که یک تعداد از خبرنگاران در همکاری با نهاد های حامی خبرنگاران و مسوولان حکومتی به لوا انتقال شده اند در حالیکه ارتباط اکثر شبکه های انترنتی و مخابرات از صبح وقت قطع شده است بیشتر موبایل های خبرنگاران نیز خاموش است.

به گفته آقای پیروز نواحی ۲ -۳و ۵ از تهدید خطر فعلا بیرون است و خودش نیز در خانه می باشد اما اگر وضعیت بدتر شود و موقع مساعد باشد وی نیز به لوا خواهد رفت.

هم چنان وی می گوید که نیرو های تازه نفس جهت کنترول و کمک رسیده، امید دارد که شب وضعیت بهتر شود در غیر آن بسیاری از افراد با خطر جدی مواجه خواهد شد.

وی در رابطه به بانوان خبرنگار گفته که بیشتر شان از حومه شهر دور استند و در قریه ها زندگی می کنند و فعلا با نگرانی اما در خانه های شان به سر میبرند. به گفته وی در رادیو فریاد ۴ کارکن زن مشغول کار است.

رسانه ها در فراه خواهش جدی شان از مسئولین و نهادهای حامی خبرنگاران اینست تا در چنین وضعیت دشوارهرچه زودتر به کمک شان پرداخته و از حال شان خود را آگاه بسازند. وگرنه زندگی شان شدیدا در تهدید است و مصئونت شان در خطر .

گزارش : فریبا فیضی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

از روز خبرنگار تجلیل شد

کابل ۱۸ مارچ/۲۷حوت ۱۳۹۷ مقام‌های حکومتی و نهادهای بین‌المللی از روز خبرنگار امروز (دوشبنه، ۲۷حوت) …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *