قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نهادهای صنفی و حامی خبرنگاران: کمیته مشترک امنیت و مصونیت خبرنگاران نباید مانع فعالیت آزاد رسانه‌ها شود

نهادهای صنفی و حامی خبرنگاران: کمیته مشترک امنیت و مصونیت خبرنگاران نباید مانع فعالیت آزاد رسانه‌ها شود

کابل

۱۳ می/ ۲۳ ثور ۱۳۹۷

نهادهای صنفی و حامی خبرنگاران طی یک نشست خبری در دفتر نی، کمیته مشترک امنیت و مصونیت خبرنگاران را متهم به ایجاد ممنوعیت بر فعالیت رسانه‌ها کرد.

مولانا عبدالله رییس اجرایی اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های افغانستان از طرزالعمل جدید کمیته مشترک از اعمال محدویت برنشرات زنده ابراز نگرانی کرده می‌گوید که این کارحکومت در مخالفت صریح با قانون اساسی قرار دارد.

وی از کمیته مشترک مصوونیت رسانه‌ها‌ وحکومت خواست که این قانون را ملغی کند تا مانع اطلاع رسانی نشود.

درهمین حال رییس اجرایی اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های افغانستان از افزایش خشونت علیه خبرنگاران ابراز نگرانی کرده می‌گوید که حکومت در زمینه تامین امینت خبرنگاران کوتاهی می‌کند.

وی می‌گوید که هم اکنون حکومت محلی قندهار و ریاست امنیت ملی این ولایت به تعدادی از خبرنگاران دستور داده که ازخانه‌های شان بیرون نشوند و از داخل خانه به فعالیت‌های رسانه‌‌ای بپردازند.

وی گفت که حکومت با این کارهای خویش مانع اطلاع رسانی می‌شود که هیچ تفاوت با گروه‌های تروریستی ندارد.


به این حال کمیته مشترک تامین امنیت و مصونیت حکومت و رسانه‌ها، در بند 3 ماده چهارم طرزالعمل پوشش خبری حوادث تروریستی و جنگ آورده است: «ژورنالیستان به سبب این که ممکن است نشر تصاویر زنده، جان نیروهای امنیتی یا افراد ملکی را که در حوادث تروریستی گیر افتاده اند، با خطر مواجه سازد، باید از نشر مستقیم تصاویری که نشان دهندۀ عملیات نیروهای نظامی و امنیتی است، تا مهار حملات تروریستی و پایان درگیری، خود داری کنند.» که به باور نهادهای صنفی خبرنگاری، در مخالفت صریح با ماده سی و چهارم قانون اساسی و ماده چهارم قانون رسانه‌های همگانی است.
مسوولان نهادهای صنفی خبرنگاری، به این باور هستند که متن قانون اساسی و قانون رسانه‌های همگانی، هرگونه محدودیت، ممنوعیت، تحریم، سانسور و مداخله در امور نشراتی رسانه‌ها را که از سوی دولت و اداره‌های دولتی باشد، منع کرده است.
مسوولان این‌ نهادها تاکید می‌کنند که کمیته مشترک تأمین انیت و مصونیت حکومت و رسانه‌ها و سایر اداره‌های دولتی صلاحیت اقدامات محدود کننده و سانسور را علیه رسانه‌ها و کار اطلاع رسانی ندارند.
نهادهای صنفی خبرنگاران خبرنگاران و رسانه‌ها را مکلف به رعایت قانون رسانه‌های همگانی دانسته و تاکید کرده اند که خبرنگاران و رسانه‌ها مکلفیت قانونی به رعایت بند سومح ماده چهارم طرزالعمل کمیته مشترک رسانه‌ها و حکومت ندارند.
آنان از کمیته مشترک تامین امنیت و مصونیت حکومت و رسانه‌ها تقاضا می کنند که هرچه زودتر محدودیت و ممنوعیت غیرقانونی علیه رسانه‌ها و خبرنگاران را ملغا و حذف نمایند تا اطلاع رسانی آزاد رسانه‌ها آسیب نبیند.

مطلب پیشنهادی

بانوان خبرنگار جهت تهیۀ گزارش به ساحه نمی روند

فراه ۲ جنوری/ ۱۲ جدی ۱۳۹۷ به دلیل نا امنی، سنتی بودن جامعه، مشکلات اجتماعی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *