قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / مراسم فاتحه ۱۱ خبرنگار شهید در بلخ برگزار گردید

مراسم فاتحه ۱۱ خبرنگار شهید در بلخ برگزار گردید

بلخ

۳ می/ ۱۳ ثور ۱۳۹۷

مراسم دعا وفاتحه  خوانی برای ۱۱ تن خبرنگار که در رویداد اخیر درکشور جان باخته اند ازسوی دفتر نی درشهرمزارشریف  برگزارگردید .

دفتر نی با اعلامیه مطبوعاتی ازدولت خواسته است تا درحفظ جان خبرنگاران تلاش شود .

درهمین حال خبرنگاران و فعالان مدنی  بلخ حملات هراس افگنان را به شدت نکوهش می کنند ، آنرا کاردشمنان مردم افغانستان می خوانند و ازدولت می خواهند که در راستای حفظ جان خبرنگاران وآزادی بیان مسوولانه عمل نماید .

کاترینا بانوی خبرنگار که در رادیو کلید شهر مزارشریف فعالیت دارد ، از بدترشدن وضعیت کار خبرنگاری درکشور نگران است. وی از حکومت می خواهد که برای تامین حفظ جان خبرنگاران تلاش نماید.

کاترینا می گوید با آنکه سد راه بانوان مشکلات زیادی وجود دارد با آن هم بانوان در بیرون از منزل فعالیت های اجتماعی را انجام می دهند او می گوید که باید نهاد های مدافع حقوق زنان در این رابطه توجه جدی نماید. در غیر آن، دیگر هیچ بانویی از طرف فامیل اجازه کار در رسانه های کشور را نخواهد داشت.

کاترینا هم چنین بیان می دارد که حمله دهم ثور بالای خبرنگاران تاثیر مستقیمی بالای کار رسانه یی بانوان دارد.

این درحالیست که درسال 2017 میلادی 116 مورد خشونت ازجمله لت کوب، بازداشت و زخمی شدن خبرنگاران در کشور به ثبت رسیده است.

نهاد های مدافع خبرنگاران می گویند که تنها 19 خبرنگار درهنگام اجرای وظیفه ازسوی هراس افگنان شهید گردیده اند.

حبیب نجفی زاده یکی دیگر از خبرنگاران از بد ترشدن کارخبرنگاری درکشور نگران است. وی می گوید که  دولت نتوانسته مصوونیت کاری را برای خبرنگاران                                                                 ایجاد نماید.

هدف گرفتن خبرنگاران ازسوی هراس افگنان و نا امنی ها  مشکل جدی دربرابرکار خبرنگاری گفته می شود.

خواجه شریف  یکی دیگر از خبرنگاران در بلخ می گوید که تهدید هراس افگنان در برابرکار خبرنگاری نمی تواند مانع پیشرفت آزادی بیان گردد. این خبرنگاران در راستای حفظ آزادی بیان تلاش می ورزند.

روزجهانی مطبوعات درکشورازسوی برخی نهاد ها درحالی برگزارمیگردد که سال 2018 سال خونین برای خبرنگاران درکشور بیان شده است .

مسوولان نی می گویند که درسال 2017، 19 خبرنگار درکشور در رویداد های گونه گون جان باخته اند .

ازسویی هم بلخیان حمله بالای خبرنگاران را به شدت محکوم می کنند و ازدولت می خواهند که در راستای حفظ آزادی بیان و مصوونیت جان خبرنگاران تلاش شود. این درحالیست که درسال 1396 بیش 60 تن خبرنگار در رویداد های مختلف درکشورکشته و یا زخم برداشته اند .

امسال روز سوم می روزجهانی مطبوعات درکشوردرحالی گرامیداشت می گردد که نزدیک به 70 تن خبرنگار در رویدادهای مختلف درکشور کشته ویا زخم برداشته اند.

گزارش: مرسل امیری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

بانوان خبرنگار جهت تهیۀ گزارش به ساحه نمی روند

فراه ۲ جنوری/ ۱۲ جدی ۱۳۹۷ به دلیل نا امنی، سنتی بودن جامعه، مشکلات اجتماعی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *