قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران هرات حملات تروریستی و قتل خبرنگاران افغان در کابل و ولایات را محکوم کردند

خبرنگاران هرات حملات تروریستی و قتل خبرنگاران افغان در کابل و ولایات را محکوم کردند

هرات

۱ می/ ۱۱ ثور ۱۳۹۷

در مراسمی که به این منظور در ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات با حضور جمعی کثیری از خبرنگاران ،مقامات محلی،امنیتی و فعالین مدنی  برگزار شده بود خبرنگاران مقامات امنیتی را به بی توجهی و کوتاهی  نسبت به تامین امنیت خبرنگاران محکوم نموده و ازاین مقامات خواستند به امنیت این قشر از جامعه توجه جدی نمایند.

حامد مومن مسئول رسانه های آزاد یا نی در هرات  با بیان اینکه جامعه خبرنگاری در افغانستان در بدترین شرایط قرار دارد خواستار پیگیری و توجه جدی جامعه جهانی، موسسات خبرنگاری بین المللی  و حکومت افغانستان  نسبت به قضایای خشونت علیه خبرنگاران شد، وی تاکید کرد درغیر آن آزادی بیان در کشور خواهد مرد.

سکینه حسینی نماینده شورای ولایتی هرات گفت با آنکه کمیته امنیت و مصئونیت خبرنگاران از سوی حکومت در کشور به وجود آمد اما این کمیته  از سوی حکومت برای اجرای خدمات یاری نشده است.

خانم حسینی افزود تا کنون عاملین خشونت و ترور خبرنگاران  به پنجه قانون سپرده نشده اند واز جامعه جهانی  و بین المللی خواست تا آزادی بیان  ورسانه ها را در افغانستان به فراموشی نسپارند.

همایون نظری مسئول کمیته مصونیت خبرنگاران در هرات  گفت حادثه دیروز نشان داد افغانستان تا چه اندازه برای خبرنگاران و فعالیت های خبرنگاری خطرناک است و این واقعیت را هویدا ساخت که حکومت افغانستان در قبال تامین امنیت خبرنگاران هیچ اقدامی را انجام نداده است و گروههای متخاصم معیارها و قوانین  در جنگ را رعایت نکرده ، خبرنگاران را مورد حمله قرارمیدهند.

کریمه طلوع یکی از بانوان خبرنگار در هرات کشته شدن 11 خبرنگار در طول یک هفته را هشدار جدی به دولت و آزادی بیان میداند ومیگوید دولت نباید بی تفاوت از کنار این حوادث بگذرد و با یک محکوم کردن درد آن برای جامعه رسانه ای کم نخواهد شد.

سپیده سخی دیگربانوی خبرنگارهرات با انتقاد از کارکردهای حکومت در قسمت تامین امنیت جان خبرنگاران میگوید  با حمله به خبرنگاران و رسانه ها ،آزادی بیان که یکی از ارکان اساسی دموکراسی و مردم سالاریست زیر سوال میرود و خبرنگاران با وجود معاش و امتیازات بسیار کم و مشکلات بسیار زیاد، صدای عدالت خواهی و مظلومیت مردم را انعکاس میدهند.

در همین حال جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات از اتخاذ تدابیر شدید و همه جانبه  امنیتی برای تامین امنیت خبرنگاران از سوی مقامات امنیتی در ولایت هرات خبر میدهد و ادارات امنیتی و استخباراتی را در قسمت خدمت رسانی امنیت خبرنگاران در حالت آماده باش میداند.

در پایان مراسم  از سوی اشتراک کنندگان ، گل هایی برای یادبود پای عکس های این قربانیان گذاشته شد.

گزارش: معصومه حیدری

مطلب پیشنهادی

بانوان خبرنگار جهت تهیۀ گزارش به ساحه نمی روند

فراه ۲ جنوری/ ۱۲ جدی ۱۳۹۷ به دلیل نا امنی، سنتی بودن جامعه، مشکلات اجتماعی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *