قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران در کندهار سه می را کنار مقبره خبرنگار شهید(ارغند) تجلیل کردند

خبرنگاران در کندهار سه می را کنار مقبره خبرنگار شهید(ارغند) تجلیل کردند

 

۳می/ ۱۳ ثور ۱۳۹۷

از سه می روز بین المللی مطبوعات در اکثریت کشور های دنیا  تجلیل به عمل می آید که در کشور ما نیز از طرف نهاد های مختلف، اتحادیه و دیگر نهاد های حامی ژورنالیستان و خبرنگاران تجلیل می گردد. که متاسفانه امسال این روز برای جامعه رسانه یی در افغانستان با غم و اندوه همراه بود به شهادت رسیدن ۱۱ خبرنگار و کارکن رسانه یی در حملات پیهم دشمن خانواده مطبوعات و هموطنان ما را اندوهگین ساخت. جان باختن ۹خبرنگار در حملات ترورستی ششدرک کابل، به شهادت رسانیدن احمدشاه خبرنگار رادیو بی بی سی در خوست و یک هفته قبل آن به شهادت رسانیدن عبدالمنان ارغند خبرنگار کابل نیوز در کندهار حوادث تکان دهنده برای دست اندر کاران جامعه رسانه یی بود.

خبرنگاران می گویند که تحریمی را که بعد از قتل ارغند اعلان نموده بودیم، به طور مشروط آن را به پایان می رسانیم.      عبدالسمیع غیرتمل مسوول دفتر ساحوی نی به نمایندگی از خبرنگاران گفت:” ما تحریم خود را به گونه مشروط به پایان می رسانیم، چون مردم عام از دسترسی به خبر و معلومات بی بهره مانده اند. اگر دولت به مشکلات فعلی خبرنگاران رسیدگی نکند، ما نشست ها و پروگرام های بزرگ دولتی را تحریم خواهیم کرد. وی افزود که دولت و نهاد های بین المللی باید به فامیل ها و وارثین شهدا توجه جدی و کمک دایمی نماید.

جاوید احمد تنویر رییس پرس کلب می گوید که برای تقویت آزادی بیان، ژورنالیستان زحمات زیادی را متحمل شده اند. که باید این تلاش ها و زحمات نتیجه بدهد. کار و فعالیت خبرنگاران شهید شده باید از نظر انداخته نشود من از دولت می خواهم که مشکلات موجوده خبرنگاران باید حل گردد.

زینب عالمی به نمایندگی از خبرنگاران زن در کندهار نیز خواهان حل مشکلات موجود فرا راه کار خبرنگاران گردیده گفت:” 3 می یا روز بین المللی مطبوعات در افغانستان در حالی تجلیل می گردد که رسانه ها و خبرنگاران طی سال های گذشته شاهد مشکلات و چالش های زیادی بوده اند. همین اکنون حدود 1200 رسانه چاپی ، صوتی و تصویری وجود دارد که اگر چنین مشکلاتی فرا راه کار خبرنگاری همچنان ادامه داشته باشد، تاثیر بسیار منفی بالای کار خبرنگاری به خصوص کار بانوان خبرنگار می گذارد.

روز جهانی مطبوعات در کشور در حالی تجلیل می گردد که تنها در یک هفته 11 کارکن رسانه یی زندگی خود را در راه آزادی بیان از دست دادند.

گزارش: مینه صمیمی

تصحیح مزکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

بانوان خبرنگار جهت تهیۀ گزارش به ساحه نمی روند

فراه ۲ جنوری/ ۱۲ جدی ۱۳۹۷ به دلیل نا امنی، سنتی بودن جامعه، مشکلات اجتماعی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *