قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / سفارات کانادا در کابل سمپوزیم را تحت شعار” اشتراک زنان در انتحابات” برگزار کرد

سفارات کانادا در کابل سمپوزیم را تحت شعار” اشتراک زنان در انتحابات” برگزار کرد

 

کابل

2 می/ 12 ثور 1397

سفارت کانادا با همکاری سفارت های آسترالیا، ایتالیا، ناروی، هالند، انگلیستان، امریکا و دفتر یونما سمپوزیم را امروز به هدف افزایش خانم ها در انتحابات و سیاست،  با حضور داشت زنان سیاست مدار و فعالان جامعه مدنی در مقر این سفارت برگزار کرد.

فرانسوه ریوست ضمن تلسیت به خانواده های قربانیان در کشور گفت که اشتراک زنان در انتحابات سال جاری برای بهبود وضعیت کنونی مهم بوده و به آگاهی دهی بیشتر در این راستا نیاز است.

وسیمه بادغیسی معاون کمیسیون مستقل انتخابات طی سخنانش در این نشست گفت که تا حال نزدیک به یک میلیون تن در انتخابات پارلمای در کشور ثبت نام کرده که از این میان بیش از دوصدهزار تن آن خانم ها می باشد.

وی همچنان افزود که احتمال سو استفاده از نام زنان در انتخابات وجود که تذکره های بدون تصویر عامل عمده این تلقب است و به گفته خانم بادغیسی راه کار های جدی برای جلو گیری از این تخلفات نیاز است.

حبیبه سرابی معاون شورای صلح طی سخنانش گفت که زنان که در قریه ها هستند تا به حال کمتر به روند ثبت نام اشتراک کرده اند و از کمیسیون مستقل انتخابات و نهاد های مربود در این راستا خواست تا در مناطق دور دست کشور آگاهی دهی را بیشتر کنند.

عادله راسخ معین بخش اقتصادی در وزارت خارجه ضمن نگرانی از سهم گیری زنان در انتخابات از نماینده گان بین المللی خواست تا در بخش آگاهی و کمپاین های انتخاباتی با افغانستان همکاری نمایند.

خانم سیما سمر رییس کمسیون مستقل حقوق بشر ضمن نگرانی از وضعیت ناامنی کشور و حادثات اخیر در کابل گفت که چالش اساسی در برابر انتخابات ناامنی در کشور است و همچنان اکثریت زنان کشور تذکره ندارند.

وی همچنان افزود که عدم اعتبار مردم در برابر انتخابات و محودیت زمان در ثبت نام رای دهنده گان چالش دیگری در این رابطه است.

نعیم ایوب زاده رییس دفتر تیفا( بنیاد انتخابات شفاف افغانستان ) ضمن اشاره به چالش ها در برابر انتحابات از کمیسیون مستقل انتخابات خواست تا زمینه را مهیا سازد تا زنان در مرکز و ولایات در راس کمیسیون های انتخاباتی قرار گیرند تا باعث تشویق زنان در روند ثبت نام رای دهی و حضور شان در عرصه سیاست شود.

حسینه صافی رییس شبکه زنان افغان نداشتن تذکره، عدم برنامه های آگاهی مختص به خانم ها را از جمله عوامل کم علامندی اشتراک زنان در در روند انتخابات عنوان کرده گفت که در بعضی ولایات حتا حضور کارمند زن در مراکز رای دهی چالش است که خانم جهت ثبت نام به این مراکز مراجعه نمی کنند.

نبیله مصلح  معین مالی و اداری وزارت امور زنان در اخیر از زنان و نهاد های که در عرصه زنان و دختران فعالیت دارند خواست تا جهت تشویق اشتراک خانم ها در روند انتخابات اقدامات عملی نمایند.

گزارش: بهشته ایوبی

مطلب پیشنهادی

بانوان خبرنگار جهت تهیۀ گزارش به ساحه نمی روند

فراه ۲ جنوری/ ۱۲ جدی ۱۳۹۷ به دلیل نا امنی، سنتی بودن جامعه، مشکلات اجتماعی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *