قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سرخط خبرها
خانه / خبر- گزارش / اعلامیهٔ فدراسیون نهاد های ژورنالیستان و رسانه های افغانستان

اعلامیهٔ فدراسیون نهاد های ژورنالیستان و رسانه های افغانستان

شماره: ۱۱۶                                                                                                    تاریخ : ۵.۲.۱۳۹۷

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

در تازه ترین رده بندی سازمان گزارشگران بدون مرز، که در آن نام های کشور ها بر بنیاد وضعیت آزادی بیان، ردیف می شود، افغانستان با دو پله صعود به ردهٔ ۱۱۸ رسیده است.

در همین رده بندی که بر بنیاد بررسی های گزارشگران بدون مرز در ۱۸۰ کشور، صورت گرفته هند و پاکستان، در رده های ۱۳۸ و ۱۳۹ قرار دارند و دیگر همسایه گان افغانستان ( تاجیکستان، ایران،ازبکستان، چین و ترکمنستان)، به ترتیب در رده های ۱۴۹، ۱۶۴ ،۱۶۵ ،۱۷۶و ۱۷۸ قرار دارند.

این نشان می دهد که به وجود وضعیت بد امنیتی، فقر اقتصادی، تنش های دوامدار سیاسی و جوان بودن رسانه های آزاد در افغانستان، دست آورد های جامعهٔ رسانه یی افغانستان، بیشتر از بسیاری از کشور های منطقه حتا هندوستان که بزرگترین دموکراسی دنیا خوانده می شود،‌است.

افغانستان در سال گذشته، شاهد حملات خونین و مرگباری بر خبرنگاران و کارمندان رسانه ها بوده و میزان موارد خشونت علیه خبرنگاران هم در مقایسه به سال های گذشته، افزایش داشته است؛ اما با این وجود در رده بندی گزارشگران بدون مرز، دو پله صعود کرده است.

این صعود به معنای آن است که در کنار مشکلات ، چالش ها و موانع در افغانستان، کار های مثبتی هم در زمینهٔ بهبود وضعیت آزادی بیان صورت گرفته است.

چنانچه در رده بندی گزارشگران بدون مرز آمده، دلایل اصلی این صعود دو پله یی افغانستان، ایجاد چهارچوب های حقوق و قانونی، میکانیزم های جدید، زیرساخت ها و آزادی های تضمین شدهٔ قانونی و عملی رسانه ها عنوان شده است.

فدراسیون نهاد های ژورنالیستان و رسانه های افغانستان، افتخار دارد که در این راستا، نقش عمده ای داشته است. تهیهٔ طرزالعمل تأمین امنیت و مصونیت خبرنگاران و شریک ساختن آن با حکومت؛ پیگیری برای تصویب این طرزالعمل؛ ایجاد کمیته های مشترک رسانه ها در کابل و ولایات، پیشنهاد بخشوده گی جریمه های مالیاتی رسانه ها، پیگیری حدود ۱۰۰۰ قضیه خشونت علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه ها، باز بینی و تعدیل طرزالعمل صندوق حمایت مالی از خبرنگاران و آماده ساختن این صندوق به حمایت های مالی واقعی و گسترده به خبرنگاران و کارمندان رسانه ها؛ برگزاری نشست های ملی رسانه ها و خبرنگاران، تهیه و تصویب موازین اخلاقی ملی خبرنگاری، تعدیل قوانین دسترسی به اطلاعات و رسانه های همه گانی و مقررهٔ طرز تأسیس  و فعالیت رسانه های خصوصی، از فعالیت های عمدهٔ  فدراسیون بوده که به همکاری نهاد های مرتب دولتی به نتایج روشنی رسیده است.

فدراسیون به این باور است که هنوز مشکلات و چالش های عمده ای بر سر راه فعالیت رسانه یی در کشور وجود دارد و تا رسیدن به وضعیت ایده آل راه درازی در پیش است.

با این حال فدراسیون اعلام می دارد که در همکاری با مدیران و گرداننده گان رسانه ها، نهاد های جامعهٔ مدنی و نهاد های مرتبط ملی و بین المللی، به تلاش هایش در راستای ایجاد فضای امن و عاری از مشکل و چالش به خبرنگاران و رسانه ها، ادامه می دهد.

دارلانشای فدراسیون  نهاد های ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان

مطلب پیشنهادی

تدویر نخستین ورکشاپ آموزشی« همه گیری کرونا، چالش ها و نگرانی های خبرنگاران زن» از سوی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

 کابل ۱۱ جدی ۱۳۹۹ و ۳۱ دسمبر ۲۰۲۰ ورکشاپ آموزشی« همه گیری کرونا، چالش ها …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *