قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / معرفی زنان ژورنالیست / ناجیه سروش: برای بلند کردن صدای زنان بلاخره رادیو بانوان را در بدخشان ساختم  

ناجیه سروش: برای بلند کردن صدای زنان بلاخره رادیو بانوان را در بدخشان ساختم  

بدخشان

۴ اپریل/ ۱۵ حمل ۱۳۹۷

به سلسله معرفی خبرنگاران شجاع و مسلکی زنان اینک مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان بانوی را که بیش از ۸ سال درعرصه ژورنالیزم  کار و فعالیت نموده و افتخار ایجاد رادیو اختصاصی برای زنان را در یکی از ولایات شمال شرق را دارد به شما به معرمی میگیریم .

ناجیه سروش یک تن از خبرنگاران زن در بدخشان که در شهر فیض آباد چشم به جهان گشوده  است  دوره مکتب را در نسوان نمبر دو و تحصیلات عالی خویش را در بخش زبان ادبیات این ولایت به اتمام رسانیده است.

به گفته خانم سروش بنا برشوق وعلاقمندی كه به گویندگی وژورنالیزم داشت مدت ۸ سال است برنامه های مختلف رادیویی ( خبری، علمی، سیاسی، فرهنگی و ادبی) را گرداننده گی میکند ودر بیش از ۵۰ برنامه آموزشی در داخل و خارج اشتراک کرده است تا تجارب و اندوخته های از رسانه و دنیا خبرنگاری را داشته باشد.

وی هم چنان در پهلوی کار خبرنگاری، در سال ۱۳۹۰ با تعدادی از حامیان حقوق زن وفعالین جامعۀ مدنی، انجمن اجتماعی زنان توانمند را برای زنان واطفال آسیب پذیر شكل داد که تا كنون در راستای تحقق حقوق سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی زنان وجوانان  كار كرده است.

خانم سروش میگوید: ” بالاخره برای بلند کردن صدای زنان آسیب پذیر در جامعه رادیوی بانوان را روی موج ۸۹.۹ در بدخشان تاسیس كردم كه اكنون با داشتن برنامه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، تعلیمی وتربیتی، سرگرمی و تفریحی فعالیت شبانه روزی دارد.”

به گفته وی رادیو بانوان در اوایل تاسیس تنها ۳ کارمند داشت ولی حالا در مجموع ۱۳ کارمند دارد و از این میان ۱۰ خانم است که ۳ تن از این خانم ها خبرنگار می باشد.

وی در حالیکه دید منفی جامعه  و ممانعت خانواده ها را در برابر بانوان چالش عمده میخواند اما می افزاید:

” زمانی که خبرنګاران زن کار را در رسانه آغاز می کنند، آنها ظرفیت سازی می شوند و تا حدی کار را می آموزند، ولی وقتی که بین مردم شناخته می شوند، مورد تهدید ، توهین و تحقیر قرار می گیرند.”

وی هم چنان ادعا دارد که رسانه ها به بازار مافیایی مبدل شده است و تبعیض جنسیتی در برابر خانم های خبرنگار به خصوص زنان که در راس رسانه قرار داشته باشند از جمله چالش هایست که مانع کار شان می گردد..

وی می افزاید:”ا گر کدام پروژۀ تبلیغاتی را بگیریم مردم می گویند که با نهاد رابطه داشته و یا رشوت داده است و تبعیض آقایان در برابر خانم ها تا حدی است که کوشش می کنند به نحوی به کار و فعالیت های ژورنالیستان زن صدمه وارد کنند.”

وی می افزاید که در شبکه های اجتماعی حساب های جعلی به نام این بانوان ساخته می شود و بعضی از افراد کوشش می کنند تا آنها را بدنام کنند و همچنان به خانواده های شان مزاحمت صورت می گیرد که گویا دختران تان کاربد را انجام می دهند. از این لحاظ خانم ها دل سرد شده واز کار شان در عرصه رسانه ها منصرف می شوند .

به گفته ویٍ نماینده های نهاد های حامی رسانه ها همه شان آقایان اند و از این لحاظ خانم ها برای شکایت به این نهاد ها مراجعه نمی کنند.

او از ایجاد مرکز وهم چنان داشتن نماینده خبرنگار زن در بدخشان ابراز قدردانی و خوشنودی نموده میگوید :

برای زنان و نهاد های حامی بانوان ژورنالیست موقع داده نمی شود تا در راستای عملی ساختن اهداف و خدمات خود خوبتر کار نمایند اما ایجاد همچو نهاد ها شاید بتواند فرصت ها را برای خبرنگاران زن مساعد سازد و از آنان  دفاع و حمایت نماید.

گزارشگر: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از خبرنگاران زن در افغانستان

مطلب پیشنهادی

بانو خموش: وضعیت خبرنگاران در این اواخر بدتر شده است

  کابل ۷ جولای/ ۱۶ سرطان ۱۳۹۷ سهیلا وداع خموش،‌ یکی ازخبرنگاران مطرح افغانستان است …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *