قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / افزایش جنگ و تداوم‌ ناامنی، عامل کاهش شمار خبرنگاران زن در افغانستان

افزایش جنگ و تداوم‌ ناامنی، عامل کاهش شمار خبرنگاران زن در افغانستان

افزایش جنگ و تداوم‌ ناامنی، عامل کاهش شمار خبرنگاران زن در افغانستان

تاریخ نشر: ۱۹ حوت ۱۳۹۶ برابر با ۱۰ مارچ ۲۰۱۸

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در سالگرد تاسیس خود، برای نخستین بار داده‌های نزدیک به کاملی را از شمار زنان در رسانه های کشور منتشر می‌کند.

یافته‌های کنونی مرکز حمایت از زنان ژورنالست در افغانستان حاصل گفتگو با بیش از ۳۲۵  رسانه سراسری و محلی در افغانستان ( ۸۰ تلویزیون ۱۵۹ رادیو۴ آژانس خبری و ۷۹ نشریه چاپی به شمول۱۹ روزنامه متباقی ماهنامه ، فصل نامه و مجله و هم چنان۳ شبکه کیبلی)  چهار نهاد حمایت از خبرنگاران و رسانه‌ها به شمول کمیته مصوونیت خبرنگاران، دفتر نی حمایت کنندۀ رسانه های آزاد افغانستان، اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان و انجمن آزاد ژورنالستان افغانستان است.

در این رسانه‌ها ۱۶۹۶ زن به کار مشغول اند که ۷۶۴ تن از آن‌ها مسلکی هستند. این یافته‌ها تأیید می‌کنند که تمرکز اصلی خبرنگاران در کابل و سپس بلخ وهرات است. بیشترین تعداد زنان شاغل در رسانه دولتی رادیو تلویزیون ملی با ۱۴۰،سپس در موبی گروپ با ۹۵ کارمند ، شبکه آریانا  ۵۵ ، رادیو تلویزیون بانو ۵۲ ،،کلید گروپ با ۴۰ ، رادیو تلویزیون شمشاد ۴۰ و  بعد تلویزیون خورشید ۳۸ و  رادیو تلویزیون زن ۲۶، کارمند مصروف هستند.

مرکز حمایت از زنان ژورنالست در افغانستان از طریق گفت و گوهای مستقیم با مدیران و مالکان رسانه‌ها و نهادهای مدافع حقوق خبرنگاران و هم چنان بر پایۀ آمارهای کتاب رهنمای رسانه‌ دفتر نی حمایت کنندۀ رسانه های آزاد افغانستان، که یکی از تنها منابع آماری است، کوشش کرد بخشی از ارقام را تثبیت و تفکیک نماید.

بخش نخست این گزارش در کنفرانس مطبوعاتی مشترک گزارش‌گران بدون مرز  و مرکز حمایت از ژورنالستان زن در باره وضعیت و شمار زنان خبرنگار در افغانستان  به تاریخ ۲۹ عقرب ۱۳۹۶ منتشر شد. در آن گزارش با تأکید بر این امر که  تعداد رسانه های سراسری و محلی را می‌توان آیینه‌ای از کل جامعه رسانه‌ای در افغانستان دانست تأکید کردیم :« نظر به مشکلات و کاهش روز افزون خبرنگاران زن در افغانستان، مرکز حمایت از زنان ژورنالست در افغانستان یکی از نخستین وظایف خود را ارایه آماری تا حد ممکن کامل از تعداد زنان خبرنگار در کشور تعیین کرده است. نبود آمار و ارقام رسمی نقیصه‌ای جدی برای دمکراسی نوپای کشور است. اهمیت انتشار آمار و ارقام زنان خبرنگار در کشور علاوه بر معلوم شدن شمار فعالان زن در سراسر کشور، گام نخست برای شناخت مشکلات در محیط کار و جامعه و همچنین آشکار کردن مطالبات آن‌ها است.»

خبرنگاران زن قربانی جنگ ، خشونت و تبعیض

یافته‌های تکمیلی مرکز حمایت از زنان ژورنالست در افغانستان که امروز منتشر می‌شود  بار دیگر نشان می دهد که حضور ژورنالستان زن در رسانه‌های کشور به خصوص در ولایات در دو سال گذشته کمتر  شده است. گسترش جنگ و افزایش ناامنی اصلی‌ترین عامل این کاهش است. اما به گفته بعضی از مدیران و مسوولان رسانه ها، چالش های اجتماعی، تبعیض و آزار و اذیت نیز از جمله دلایلی است که مانع کار و یا  عدم حضور بانوان خبرنگاران زن شده است یعنی زنان خبرنگار بیشتر از مردان در محل کار و اجتماع مشکلات را متقبل می شوند.

این يافته‌ها بار دیگر نشان می‌دهدکه ناامنی و جنگ و سپس مشکلات اجتماعی ازجمله تبعیض، اساسی‌ ترین دلیل کاهش و محدودیت برای کار زنان خبرنگار در افغانستان است. با افزایش تهدید ها بسیاری از ژورنالستان زن مجبور به ترک کار شده‌ اند همچنان درسال ۱۳۹۵ و۱۳۹۶درافغانستان ۶ همکار رسانه ای زن کشته شده‌اند.

یافته های نهایی مرکزحمایت از زنان ژورنالست در افغانستان براین امر تأکید دارد که خشونت علیه خبرنگاران زن بیشتر از همکاران مرد است. زنان خبرنگار درخیابان و به هنگام انجام وظیفه درگزارش‌دهی و یا مصاحبه و حتی در محل کارخود موردخشونت کلامی و  آزار و اذیت جسمی قرار می‌گیرند و متأسفانه هیچ قانون و مرجعی برای رسیدگی به این خشونت‌ ها وجود ندارد.

مرکز طی این مدت مشکلات زیادی را جهت به دست آوردن این معلومات متحمل شد چون متاسفانه دسترسی به اطلاعات کار آسان نیست حتی عده ای از نهاد های رسانه یی و مدیران شان در ارایه این معلومات همکاری نمی کردند و باید هفته ها را با تماس های مکرر منتظر می بودیم که متاسفانه بر خلاف تعهد شان در قبال حمایت از زنان ژورنالیست عمل نمودند اما باز هم مرکز از شیوه های مختلف جهت رسیدن و دست یابی به این معلومات استفاده نموده است مثلا ، از طریق ارسال ایمیل به نهاد های رسانه یی ، از طریق مصاحبه های رو در رو، تماس های تلیفونی با مسوولان  و در بعضی رسانه ها ارسال مکاتیب جهت ارایه معلومات دقیق از شمار زنان در رسانه های شان این امار و ارقام را به دست آوردیم.

در این گزارش نقطه قابل توجه این است که هرات بعد از کابل یکی از ولایاتی بود که تعداد رسانه ها و حضور پر رنگ زنان در رسانه ها دیده و محسوس می شد اما متاسفانه سه ماه اخیر نشان می دهد که زنان ژورنالست در هرات بنابر مشکلات اجتماعی و سنت  های حاکم در محل کار، شغل رسانه ای را ترک و به شغل دیگر رو آورده اند. اما حضور زنان در بلخ به مقایسه سه ماه قبل گسترش و پر رنگ تر شده است.

مطلب پیشنهادی

آغاز نشرات دهمین رسانه به نام« رادیو صدای زن » در فراه

فراه ۲۹ دلو ۱۳۹۹ و ۱۷ فبروری ۲۰۲۱ رادیو صدای زن در ولایت فراه روی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *