قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / سنگ تهداب منار شهدای رسانه‌ای، در پل‌ باغ عمومی شهر کابل گذاشته شد

سنگ تهداب منار شهدای رسانه‌ای، در پل‌ باغ عمومی شهر کابل گذاشته شد

کابل
۲۰جنوری/۳۰جدی ۱۳۹۶
فاضل سنچارکی معین نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ در مراسم تهداب گزاری منار شهدای رسانه ای و خبرنگاران گفت که در یک و نیم‌ دهه گذشته بیش از هشتاد تن از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در افغانستان جان هایشان را از دست داده اند وامروزبه پاس خدمات و یاد بود از این قربانیان این محل با توافق وزارت فرهنگ و شاروالی کابل انتخاب گردیده است.
داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز در این مراسم افتتاح طی سخنانش گفت که، آزادی بیان یکی از دست‌ آوردهای برجسته پس از سقوط نظام طالبانی در افغانستان میباشد و حکومت وحدت ملی در این راستا و حمایت از آزادی بیان در پهلوی مردم افغانستان است.
وی هم چنان گفت که افتتاح این منار افتخار بزرگ به خانواده های شهیدان و مردم افغانستان میباشد چون در این روز ۸ تن از همکاران رسانه ای موبی گروپ در یک حمله انتحاری به شهادت رسیدند.
رئیس اجرایی افزود :« تروریستان در این روز لکه ننگ را بر خود در تاریخ ثبت کردند اما صدای رسای خبرنگار و رسانه را نتوانستند خفه بسازند.»
وی از قربانیان راه آزادی نام برده گفت که از مهری عزیزی و میروس جلیل، خانم ذکیه ذکی، اجمل نقشبندی، صمد روحانی و ده های دیگر همچو یاد کرد وافزود کسانیکه این راه را ادامه میدهند ترس را به خود راه نمیدهند.
عبدالله حبیب ‌زی، شاروال کابل، انتخاب این موقعیت از لحاظ جغرافیای و تاریخی رابطه مستقیم با اهل دانش دارد و سالهاست در این محل تجمع فرهنگیان و کتاب فروشان فعالیت دارد.
آقای حبیب زی همچنان افزود که قرار است این محل به یک ساحه عام المنفعهٔ تمام شهروندان تبدیل شده و در ماه می سال ۲۰۱۹ به بهره برداری سپرده خواهد شد.
این در حال است که دوسال قبل از امروز(۲۰جنوری۲۰۱۶) مینی بوس حامل کارمندان تلویزیون خصوصی طلوع و شرکت رسانه‌ای “موبی گروپ”در منطقه دارلامان در غرب کابل هدف یک حمله انتحاری قرار گرفت که در آن هفت کارمند این تلویزیون کشته شده و دست کم ۲۶ تن دیگر زخمی شدند.
در میان جان باخته گان این رویداد، سه کارمند بانوی این مجموعه ی رسانه یی نیز شامل بودند.

گزارشگر: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکزحمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

بانوان خبرنگار جهت تهیۀ گزارش به ساحه نمی روند

فراه ۲ جنوری/ ۱۲ جدی ۱۳۹۷ به دلیل نا امنی، سنتی بودن جامعه، مشکلات اجتماعی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *