قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / سرور دانش: آزادی رسانه ها خط قرمز است برای رسیدن به صلح ، هیچ کس حق تجاوز به آن را ندارد

سرور دانش: آزادی رسانه ها خط قرمز است برای رسیدن به صلح ، هیچ کس حق تجاوز به آن را ندارد

کابل

۳ جدی ۹۶/  ۲۴ دسمبر  ۰۱۷

از يک سالگي ايجاد کميته مشترک “رسانه‌ها و حکومت با تعهدات و تاکید بیشتر مقامات حکومتی جهت حمایت آزادی بیان و رسانه ها در کابل تجلیل به عمل آمد.

محمدسرور دانش، معاون  دوم ریاست جمهوری و رییس کمیته متشرک طی سخنانش در این نشست در مورد تعهد دولت در قبال آزادی بیان و خبرنگاران چنین گفت :

” آزادی بیان یکی از اصول اساسی و حق شهروندان است و بدون حاکمیت قانون معنا نخواهد داشت به گفته وی  آزادی رسانه ها خط قرمز است برای رسیدن به صلح ،هیچ کس حق تجاوز به آن را ندارد.”

اما وی افزود که همکاری رسانه ها و جامعه مدنی  نقش کلیدی است باید مسوولانه و در چوکات قانون عمل کنند و  رسانه ها باید منحیث پل ارتباطی میان حکومت و مردم  باشند  نه به عنوان اپوزیسیون.

هم چنان سید آقا حسین فاضل سانچارکی معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ ضمن ستایش از کار و فعالیت کمیته مشترک افزود که ،حکومت‌داری خوب زمانی تامین می‌شود که حکومت، رسانه و سکتور خصوصی با هم مشترک کار کنند.به گفته وی طی یک سال کاری کمیته مشترک توانست هزار دوسیه خشونت علیه خبرنگاران که بسته بود باز و بررسی نماید.

وی هم چنان به دست آورد های اخیر در راستای آزادی بیان اشاره نموده افزود که افغانستان از خط سرخ به خط سبز در راستای وضعیت ازادی بیان قرار گرفت که همه نتیجه کارمشترک و ارایه تصویر روشن از وضعیت رسانه ها به سازمان یونیسکو می باشد.

فهیم دشتی، معاون کمیته رسانه‌ها و حکومت در حالیکه گزارشی از کار و فعالیت یک ساله کمیته مشترک را به خوانش گرفت  رسیدگی به قضایای خشونت، تامین امنیت خبرنگاران در همکاری با وزارت امور داخله، امنیت ملی و اداره ارگان های محل را از جمله مهمترین دست اورد های این کمیته خواند.

وی هم چنان افزود که طرح و پیشکش بعضی طرزالعمل ها ،  بهبود واصلاح بعضی قوانین رسانه‌ای، نیز جز این دست آورد ها میباشد .

دشتی به شمار قضایای خشونت علیه خبرنگاران طی ۱۵ سال اخیر اشاره نموده افزود که در مجموع۷۲۶ قضیه طی شش سال گذشته ثبت شده که تنها به 9 قضیه رسیدگی صورت گرفته بود.

به گفته وی بعد  از مستند سازی در همکاری فدراسیون نهاد های رسانه ی و ژورنالیستان افغانستا و نهاد های متذکره   تنها ۱۷۲ قضیه قابل پیگیری دانسته شد  که از این جمله 35 قضیه دوسیه اش تکمیل و به لوی سارنوالی ارایه شده است.

دشتی هم چنان تصریح کرد: از میان ۴۹ قضیه که از دلو سال پار تا دیروز ثبت شده است ، به ۳۶ قضیه رسیدگی کامل صورت گرفته، ۳ قضیه به محاکمه سپرده شده و ۱۳ قضیه هم تحت طی مراحل قرار دارد.

وی در حالیکه از تدابیر و مصوونیت خبرنګاران در همکاری با نیرو های امنتیی و کمیته مشترک سخن میزد افزود که  ۱۵ رسانه تحت تهدید جدی قرار دارند و حمله بر تعمیر رادیو تلویزیون شمشاد را به عنوان مثال نام برد و افزود در صورتیکه مسوولان این رسانه و نهاد های امنتیی از قبل  ترتیبات و تدابیر نمیداشتند شاید میزان تلفات و خسارات بیشتر میبود.

څارنپوه محمدفرید حمیدی، لوی سارنوال کشور نیز از آدرس این اداره به خبرنګاران اطمینان داده ګفت :

“اطیمنان می دهم که هیچ قضیه خشونت علیه  خبرنگاران بدون پیگیری باقی نماند و فراموش نمیشود دیگر دوران معافیت از فرهنگ پاسخگویی ختم شده است .”

به گفته وی  به تمام قضایای خشونت علیه خبرنگاران به طور جدی عمل خواهد کرد.

به نقل از معین نشراتی در حال حاضر۲۴۵۵ رسانه د به شمول شبکه ‌های تلویزیونی، رادیویی، انترنتی و چاپی در افغانستان ثبت و راجستر میباشد که تعداد شان بدلایل عدم امکانات مالی و یا هم مشکلات امنیتی از فعالیت باز مانده اند.

گزارش: فریده نیکزاد

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

بانوان خبرنگار جهت تهیۀ گزارش به ساحه نمی روند

فراه ۲ جنوری/ ۱۲ جدی ۱۳۹۷ به دلیل نا امنی، سنتی بودن جامعه، مشکلات اجتماعی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *