قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / سازمان گزارشگران بدون مرز: افغانستان بعد از سوریه و مکزیک خطرناک ترین کشور برای خبرنگاران

سازمان گزارشگران بدون مرز: افغانستان بعد از سوریه و مکزیک خطرناک ترین کشور برای خبرنگاران

کابل

قوس 96/ دسمبر 017

در گزارشی که از سوی سازمان گزارشگران بدون مرز در ماه دسمبر  تحت نام ” بیلان خشونت علیه خبرنگاران در سال 2017″به نشر رسیده است افغانستان را بعد از سوریه و مکزیک کشور نا امن و پر خطر برای خبرنگاران خوانده است .

نظر به این گزارش در افغانستان طی سال روان ۲ خبرنگار و ۷ همکار رسانه‌ها در چهار حمله کشته شدند. در حمله های انتحاری روز  ۲۱ جدى ۱۳۹۵ نورالله خبرنگار و فریده همکار بخش خبر رادیو و تلویزیون ولسی جرگه ( مجلس شورای ملی) افغانستان کشته شدند.

این گزارش نوشته است که، به تاریخ ۲۷ ثور ۱۳۹۶ عبداللطیف امیری، محمد امیرخان شینواری، نقدی عنی، زین‌الله خان ملاخیل، چهار همکار تکنیکی و کارمند رادیو تلویزیون ملی در شهر جلال‌آباد در حمله به ساختمان این رسانه کشته شدند.

هم چنان در حمله مرگبار انتحاری روز ۱۰ جوزا ۱۳۹۶ به قلب کابل  عزیز نوین همکار تکنیکی طلوع نیوز و محمد نذیر راننده بی بی سی کشته شدند.

به نقل از  گزارش منتشر شده به تاریخ ۲۵ عقرب ۱۳۹۶ حسین علی نظری فلم‌بردار شبکه تلویزیونی راه فردا به هنگام پوشش خبری گردهمایی سیاسی در کابل در یک حمله انتحاری کشته شد.

به نقل از گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز نیاز و ضرورت بیشتر جهت حفاظت خبرنگاران در سال 2017 معراج توجه جهانی قرار گرفت.

گزارش می نویسد:

۲۰۱۷ سال در جهان سال بیدار شدن بیشتر وجدان‌ها در سطح جهانی برای دستیابی به سازکارهایی در حمایت بیشتر از روزنامه‌نگاران بود. در ماه نوامبر انتونیو گوترس دبیر کل سازمان ملل، «مسوولیت یافتن مراجعی را  از سوی برنامه‌های اصلی سازمان ملل برای تبادل اطلاعات و  هماهنگی استراتژیک در مواردی که خبرنگاران را خطر تهدید می کند»، اعلام کرد. 

چند ماه پیش آنا ماریا منیندز مشاور عالی سیاسی دبیر کل سازمان ملل بعنوان مسوول بررسی فوری وضعیت خطرناک برای خبرنگاران و پاسخی سریع به این موارد، برگزیده شده بود.

این امر به درخواست  ائتلاف جهانی #protect Journalists  متشکل از ده‌ها رسانه‌،سازمان‌های جهانی مردم نهاد، روزنامه‌نگاران و چهره‌های برجسته جهانی، که گزارش‌گران بدون مرز یکی از اعضای آن است، انجام گرفت.

به نقل از سازمان گزارشگران بدون مرز، این ابتکار نخستین گام مهم در نقشه راه اجرایی کردن شمار زیادی از قطعنامه‌های سازمان ملل است که برای حفاظت از خبرنگاران و مبارزه با معافیت از مجازات برای عاملان حنایت علیه خبرنگاران صادر و تا کنون به شکل جدی اجرایی نشده‌اند.

این در حالیست که 2016 نیز برای افغانستان خونین تری سال برای خبرنگاران افغان خوانده شده بود و توقع میرفت که این وضعیت بهبود یابد که متاسفانه وضعیت برای کار خبرنگاری در افغانستان هر روز با تهدید و چالش بدتر شده میرود.

گزارش: فریده نیکزاد

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

بانوان خبرنگار جهت تهیۀ گزارش به ساحه نمی روند

فراه ۲ جنوری/ ۱۲ جدی ۱۳۹۷ به دلیل نا امنی، سنتی بودن جامعه، مشکلات اجتماعی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *