قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / شمار از بانوان دربامیان بار دیگر به کار رسانه یی علاقمند شده اند

شمار از بانوان دربامیان بار دیگر به کار رسانه یی علاقمند شده اند

بامیان

قوس  96 / دسمبر 017

فعالان فرهنگی در بامیان میگویند با وجود سنت های حاکم میان مردم باز هم حضور بانوان خبرنگار در این ولایت افزایش یافته و فعلا حدود 20 تن از دختران مصروف  کار در رسانه ها میباشند.

بامیان، یکی از ولایات امن کشور و بستر مناسب برای فعالیت های فرهنگی و اجتماعی زنان است که  دختران  بامیان با روی کار آمدن نظام جدید بعد از سقوط طالبان، حضور فعال و گسترده در بخش های مختلف بخصوص در رسانه های چاپی و صوتی  داشته اند.

به گفته این فعالان مدنی و فرهنگی ،هر چند سنت های حاکم در میان مردم این ولایت، کماکان وجود داشته و گاهاً سد راه فعالیت آنان قرار می گیرند  اما اکثر دختران با شور و اشتیاق زیاد به این باور ها پشت پا زده  و از حصر سنت های نادرست  رهایی یافته اند.

لطیفه عاطفی که از سوی موسسه پرومت به عنوان کار آموز در شبکه رادیو نسیم فعالیت میکند کار رسانه ی را سخت و دشوار خوانده می گوید:

“مشکلاتی را که ما بیشتر با آن مواجه هستیم عدم تخصص و تجربه در کار خبرنگاری میباشد وی می گوید از اینکه ما مسلکی نیستیم برای ما کار خبرنگاری سخت است”.

لطیفه از مرکز حمایت از زنان  ژورنالیست در افغانستان می خواهد برای آنان برنامه های آموزشی و یا سمینار های  را  برای بالا بردن ارتقای ظرفیت و توانمندی بانوان خبرنگار راه اندازی نماید.

به گفته آنان اندک معاشی را  که از سوی  صاحبان این رسانه ها به این دختران خبرنگار پرداخت میشود کافی نبوده و نیازمندی های زندگی شان را رفع نمیسازند. اما با آن هم علاقمندی زیادی این دختران به کار رسانه ای، معاش کم، مانع فعالیت های رسانه ای آنان نگردیده است.

عزیزه “عزیزی دختری که  بیش از 3 سال است با رسانه های محلی بامیان فعالیت می کند و اکنون خبرنگار سلام وطندار بوده و از کار رسانه ای خود استقبال نموده می گوید:

“از اینکه صدای مردم بخصوص زنان هستم بسیار خرسند میباشم و هیچ مشکل جدی اجتماعی در بامیان سد راه دختران خبرنگار نیست  تنها مشکل عمده مشکل اقتصادی است و امتیاز کمی که از رسانه ها دریافت میکنند بسنده  نیست.”

وی از نهاد های حامی رسانه ها میخواهد که در قسمت مصئونیت شغلی؛ ارتقای ظرفیت، و ازدیاد معاشات دختران خبرنگار توجه خاص نمایند.

سمانه احمدی یک تن دیگر از خبرنگاران بامیان که چند ماه است فعالیت اش را با رادیو بامیان به طور رضاکارانه آغاز نموده است وی دلیل فعالیت رضا کارانه اش در رادیو بامیان را عدم تخصص و تجربه عنوان میکند.

سمانه نیز از نهاد های حامی رسانه ها بخصوص از مرکز حمایت از زنان ژورنالیست میخواهد که به زنان خبرنگار توجه جدی داشته و برنامه های آموزشی برای آنان تدویر نمایند.

محمد اسحاق اکرمی یک تن از خبرنگاران ولایت بامیان و نماینده اتحادیه ملی خبرنگاران در بامیان از افزایش حضور زنان در رسانه های صوتی و چاپی ابراز خرسندی نموده می گوید در طی سالیان اخیر دختران  بامیان در رسانه های محلی حضور چشم گیری داشته اند.

اکرمی می افزاید دختران بامیان بطور رسمی و رضاکارانه علاقمندی خاص در فعالیت های رسانه ی دارند. وی از مرکز حمایت از زنان خبرنگار خواهان توجه جدی در قسمت ظرفیت و تخصص دختران خبرنگار دارد.

سید احمد حسین “احمد پور ” سرپرست ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت بامیان می گوید: میزان خبرنگاران زن در بامیان نسبت به سالهای گذشته افزایش یافته که دختران در رسانه های محلی به شکل رضاکار و رسمی فعالیت میکنند.

احمد پور می افزاید برای ارتقای ظرفیت بانوان خبرنگار موئسسه gaalo   یا افغانسنتان سبزبرنامه های آموزشی  به مدت 2 ما در ولایت بامیان دایر نموده است .

قابل یادآوری است که شماری زیادی از دختران خبرنگار از طریق موسسه پرومت به رسانه ها معرفی شده و معاش شان ازسوی  این موسسه پردخت می گردد.

دربامیان چهار رادیوی محلی به شمول رادیو تلویزیون ملی و چهار هفته نامه فعالیت دارد و به تعداد 20 تن از دختر خانم ها در این رسانه ها به طور رسمی و غیر رسمی مصروف کار میباشند.

قابل ذکر است که مرکز حمایت از زنان ژورنالیست نیز به هدف حمایت از زنان خبرنگار ، بازگردانندن بانوان ژورنالیست و خبرنگاریکه نظر به عوامل مختلف ترک وظیفه کرده به وظایف شان و بالا بردن ارتقای ظرفیت این بانوان فعالیت اش را در حوت سال روان آغاز کرده است.

گزارش: رحیمه خاوری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

بانوان خبرنگار جهت تهیۀ گزارش به ساحه نمی روند

فراه ۲ جنوری/ ۱۲ جدی ۱۳۹۷ به دلیل نا امنی، سنتی بودن جامعه، مشکلات اجتماعی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *