قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خانم صافی: شبکه زنان تا حال به جزییات تطبیق پلان ملی عملی دسترسی ندارد.

خانم صافی: شبکه زنان تا حال به جزییات تطبیق پلان ملی عملی دسترسی ندارد.

کابل

۹عقرب /۳۱ اکتوبر

شبکه زنان افغان امروز به مناسبت هفدهمین سالگرد قطعنامه 1325 شورای امنیت سازمان ملل متحد پیرامون زنان، صلح و امنیت خلاصه پالیسی را تحت نام ( پالیسی فراتر از ارقام و اشتراک – زنان افغان باید تصمیم گیرنده باشند.)  بررسی زنان، صلح و امنیت درافغانستان به نشر رسانید.

حسینه صافی رییس شبکه زنان افغان ضمن انتقاد از نهاد های حکومتی گفت که وزارت هاییکه در تطبیق این قطعنامه مسوول اند به تعهدات خویش عمل نکرده وهیچ نوع معلومات را بدسترس ما قرار نداده اند.

به گفته وی بودجه برای پلان ملی عملی درحالیکه به بحث گرفته شده بود اما تا حال نهایی نشده است.

سمیرا حمیدی رییس هیت مدیره این شبکه ، هدف تدوین پالیسی متذکره پیشنهادات جهت ابتکار عمل، پلان واجرای دوامدار و سنجش عملی توانمندی زنان در افغانستان به دولت افغانستان و جامعه بین المللی

خواند.

وی افزود که زنان نه تنها به شکل فزیکی دیده شوند بلکه در بخش های انکشافی در سطح ملی و محلی، بحث ها وتصامیم صلح و امنیت عملا دخیل شوند.

بر بنیاد این قطعنامه در ۱۷ سال گذشته پیشرفت زنان در سکتور امنیت ضعیف بوده است که تا اکنون زنان تنها ۲ در صد نیرو های دفاعی و امنیتی را تشکیل میدهد.

در این قطعنامه آمده است که در شورای عالی صلح، هنوز هم زنان نقش سمبولیک و نمایشی را بازی دارند.

به گفته خانم حمیدی ،در این اواخر بنابر وضعیت بد امنیتی کشور حضور زنان در مراکز دولتی و غیر دولتی به خصوص در ولایات چون کندز، کندهار و لوگر شاهد کمرنگ شدن و کاهش زنان در ارگان های دولتی و غیر دولتی میباشند .

به گفته وی اگر چالش ها و عدم توجه جدی به حمایت و مصوونیت زنان همچو ادامه یابد حضوریکه زنان امروز دارند شاید فردا نداشته باشند.

هیت مدیره شبکه زنان افغان با انتقاد از حکومت وحدت ملی افزودند که زنان بخصوص نمایندگان جامعه مدنی باید در بحث ها و تصامیمی ملی و بین المللی که در مورد اینده ی افغانستان، صلح، انکشاف و امنیت باشند سهیم و شامل باشند.

خانم روشن څیرن عضو هیت مدیره تنها حضور و سهم برای زنان در کابینه و پارلمان را بسنده نخوانده افزود که تطبق این قعطنامه و تعهدات حکومت وحدت ملی نقش کلیدی باید برای زنان در سطوح مختلف داده شود و در استخدام زنان در سکتور های مختلف دولتی و غیر دولتی عمل نمایند.

خانم حمیدی ضمن پیشنهاد  به  وزارت های دفاع و داخله خواست تا در مورد برنامه ها، استراتیژی ها و پلان های حمایتی شان در مورد زنان درسکتور امنیتی وافزایش تعداد آنها معلومات را شریک سازند.

وی ضمن ابراز نگرانی از تا مچنان از خواشتند تا از زنان کارمند باید در سراسر کشور مصوون باشند و از جکومت تقاضا دارند تا تامین امنیت بیشتر زنان با تشکیل یک میکانیزم حمایوی و قابل دسترس برای زنان کارکن را ایجاد کنند.

گزارشگر: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

بانوان خبرنگار جهت تهیۀ گزارش به ساحه نمی روند

فراه ۲ جنوری/ ۱۲ جدی ۱۳۹۷ به دلیل نا امنی، سنتی بودن جامعه، مشکلات اجتماعی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *