قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / داکتر عبدلله:« مخفی نگهداشتن اطلاعات، فاصله ميان مردم و حکومت را بيشتر می سازد.»

داکتر عبدلله:« مخفی نگهداشتن اطلاعات، فاصله ميان مردم و حکومت را بيشتر می سازد.»

 

 

3 عقرب 96 / 25اکتوبر017

رييس اجرايی کشور که در مراسم تجليل از روز جهانی دسترسی زير نام (حق همگانی دسترسی به اطلاعات) در کابل صحبت می کرد، مردم را مالک اصلی اطلاعات عنوان کرده، گفت که مخفی نگهداشتن معلومات، فاصله ميان مردم و حکومت را بيشتر می سازد.

داکتر عبدالله عبدالله رييس اجرايی حکومت، بر پشتيبانى حکومت از رسانه ها، آزادى بيان و حق دسترسی به اطلاعات تاکيد کرده و گفت که تهديد رسانه ها توسط مقامات حکومتی، قابل قبول نيست و هيچ مقام حکومت‌ حق  تهديد رسانه‌ ها را ندارد.

وی با تاکيد براينکه کتمان حقايق و پنهان نمودن اطلاعات باعث ايجاد فاصله ميان حکومت و مردم می‌گردد، افزودکه اطلاعات وارونه، چالش‌ها و پيامدهای زيان ‌باری را به دنبال خواهد داشت.

داکتر عبدلله افزود اگر مقامات حکومتی، به دليل نشر گزارشی، يک رسانه را تهديد می کنند، اين روش قابل قبول نيست و برای هيچکس اجازۀ چنين کار داده نمی شود، هرگاه رسانه ها با چنين موارد روبه رو می شود، رياست اجرائيه را در جريان بگذارد تا به موضع رسيدگی شود.

حوا علم نورستانی رييس کميسيون نظارت بر حق دسترسی به معلومات، ضمن اشاره به کارهای انجام شده از سوی اين کميسيون، خواهان ايجاد دفاتر کميسيون های ولايتی، بودجۀ مستقل مانند ساير ادارات دولتی شد.

وی، از آماده شدن طرح تعديل قانون دسترسی به اطلاعات خبر داده، گفت که تعديل قانون نامبرده، برای کميسيون مهم است و در اين خصوص به حمايت حکومت نياز دارند.

عبدالله عبدالله رييس اجرايی حکومت، ضمن قدردانی از تلاش‌ها و فعاليت‌های مسوولان کميسيون نظارت بر حق دست‌رسی به معلومات، از آنان خواست که تشکيل دقيق و بودجه مشخص اين کميسيون را ترتيب نمايند؛ تا در راستای اجرايی‌سازی آن اقدامات لازم صورت گيرد.

همچنان، به مسوولان اين کميسيون اطمينان داد که در مورد مسايل مربوط به تقنين، با وزارت عدليه صحبت نموده و مشکلات فرا راه شان را حل می نمايد.

رحیم الله سمندر رییس انجمن آزاد ژورنالیستان افغان که در اين نشست حضور داشت، وی ضمن اشاره به راه حل ها در عرصه حق دسترسی به اطلاعات برای مردم، گفت که اگر فورم ثبت شکایت  برای تمام شهروندان کشور به شکل آنلان تهیه گردد و آنها بتوانند ازاین طریق شکایات خود را به این کمیسیون درج کنند مفید خواهد بود.

وی همچنان افزود که جهت اگاهی حق دسترسی به اطلاعات برای همشهریان کشور باید برنامه های آموزشی و ورکشاپ ها برگذار گردد، که آنها آگاهی حاصل نمایند تاچگونه برای معلومات که حق شان است به ارگان های دولتی مراجعه کنند.

پتريشيا مکفلپس نماينده و رييس يونسکو در افغانستان، نيز دسترسی به معلومات را حق همه شهروندان کشور عنوان کرده، گفت که بايد حقوق مردم در بخش دسترسی به اطلاعات، تقويت يابد و آگاهی شان در اين خصوص بيشتر شود.

به گفته وی، در قانون حق دسترسی به اطلاعات، اشاره شده است که بايد رابطۀ سالم، دموکراتيک و مثمر بين دولت و شهروند  موجود باشد؛ تا باعث شفافيت و جلوگيری از فساد در ادارات گردد.

لوت هايما سکرتر دوم سفير هالند که به نمايندگی از سفارت هالند صحبت می کرد، حق دسترسی به اطلاعات و تقويت نهادهای رسانه ای را برای داشتن دولت های دموکراتيک مهم عنوان کرد.

حسن الهاک نماينده يوناما نيز حق دسترسی به اطلاعات را حق شهرندان کشور خوانده، گفت که هر فرد یک کشور حق دارد که معلومات را از دولت تقاضا کند.

به گفته وی، اگر حکومت در اين خصوص همکاری کند، حسابدهی وشفافيت تقويت پيدا می کند و جلوگيری از فساد اداری نيز موثر واقع می گردد.

گزارش گر: بهشته ایوبی

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

خبرنگاران دایکندی: ادارات دولتی با خبرنگاران همکاری نمی کنند

 دایکندی ۹ می/ ۱۹ ثور ۱۳۹۸   شماری از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای دایکندی در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *