قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / عدم مصونیت شغلی باعث دلسردی دختران از کار خبرنگاری در دایکندی شده است

عدم مصونیت شغلی باعث دلسردی دختران از کار خبرنگاری در دایکندی شده است

دایکندی

میزان 96/سپتمبر 017

با انکه در اوایل خوشبینی های نسبت به علاقه مندی گسترده دختران به کار خبرنگاری دایکندی وجود داشت اما در این اواخر اکثر دختران از کار در رسانه های محلی این ولایت دلسرد شده و تعدادی هم دست از فعالیت برداشته اند.

شمار اندک این خبرنگاران زن که در حال حاضر در رسانه های محلی این ولایت فعالیت دارند دلیل اصلی دلسردی شان را از کار رسانه ای نبود مصئونیت شغلی عنوان می کنند. آنان می گویند با آنکه با معاش اندک در رسانه ها مصروف به فعالیت هستند اما  از مصئونیت شغلی برخوردار نیستند.

معصومه سیرت یکی از خبرنگاران دایکندی که از عدم مصوونیت شغلی سخن میگوید می افزاید:

” ازما منحیث ماشین کار استفاده می کنند وهر زمانی که مسئولین رسانه ها بخواهند ما را اخراج می کنند و این خود دلیل است بر بی میلی دختران به کار خبرنگاری”.

حمیده یکی دیگر از خبرنگاران با ابراز نگرانی می گوید” در کنار اینکه مصئونیت شغلی نداریم متاسفانه دید منفی مردم نسبت به کار خبرنگاری، وپایین بودن معاش دختران خبرنگار نسبت به خبرنگاران مرد از دلایل دیگری دلسردی دختران می باشند”.

اما شماری از مسئولین رسانه های محلی این ولایت، ضعف اقتصادی رسانه ها وتهدید خبرنگاران از سوی مسئولین رده اول حکومتی را از دلایل اصلی کم رنگ شدن فعالیت دختران می دانند .

سید محمد انور شهاب مدیر مسئول رادیو دایکندی می گوید ” وجود خبرنگاران زن در رسانه ها ضروی است اما متاسفانه ضعف اقتصادی رسانه ها وتهدید خبرنگاران از سوی مسئولین باعث بی میلی دختران به خبرنگاری شده است”.

آقای شهاب از نهادهای مدافع خبرنگاری می خواهند که نسبت به وضعیت رسانه های این ولایت بخصوص مشکلات بانوان خبرنگار توجه جدی داشته باشند.

این نگرانی ها درحال مطرح میشود که محمد حسین سیرت رئیس اداره اطلاعات وفرهنگ دایکندی می گوید هر چند تا به اکنون در راستای ارتقای ظرفیت خبرنگاران زن فعالیت های به کمک مؤسسات صورت گرفته است  اما کافی نیست.

به گفته وی آنها تلاش خواهند کرد تا در راستای تطبیق طرزالعمل یا مقرره طرز تاسیس رسانه های همه گانی گام های عملی بردارند.

به باور وی با تطبیق این طرزالعمل  یک بخش از مشکلات خبرنگاران بخصوص عدم  مصوونیت شغلی آنان  برطرف خواهد شد.

از سوی هم سید عیوض علی کاظمی آگاه امور رسانه ای معتقدند که پایین بودن سطح آگاهی مردم ودید سنتی آنان نسبت به کار دختران در رسانه  از دیگر عوامل دلسردی دختران به کار خبرنگاری می باشند.

به باور آگاهان رسانه ای، دایکندی یکی از ولایات اند که دختران با روی کار حکومت موقت، حضور فعال در بخش های مختلف بخصوص در رسانه های ملی ومحلی داشته اند؛ هر چند سنت های حاکم در میان مردم این ولایت، گاهاً سد راه فعالیت انان قرار گرفت اما بیشتر دختران به این بارو ها پشت پا زده  واز حصر سنت های نادرست  رهایی یافتند.

به باور آگاهان رسانه ای، دایکندی یکی از ولایات اند که دختران با روی کار آمدن نظام جدید، حضور فعال در بخش های مختلف بخصوص در رسانه های ملی ومحلی داشته اند؛ هر چند سنت های حاکم در میان مردم این ولایت، گاهاً سد راه فعالیت انان قرار گرفت اما اکثر دختران به این بارو ها پشت پا زده  واز حصر سنت های نادرست  رهایی یافتند.

اما بر اساس اطلاعات ریاست اطلاعات وفرهنگ این ولایت در گذشته به تعدادی 30 تن از دختران در دایکندی به کار خبرنگاری مصروف بود اما در حال حاظر این رقم به 3تن کاهش یافته است.

خبرنگار: رحیمه خاوری

تصحیح: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

بانوان خبرنگار جهت تهیۀ گزارش به ساحه نمی روند

فراه ۲ جنوری/ ۱۲ جدی ۱۳۹۷ به دلیل نا امنی، سنتی بودن جامعه، مشکلات اجتماعی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *