قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / «من درد زنان را با پوست ، گوشت و استخوانم لمس می کنم…»

«من درد زنان را با پوست ، گوشت و استخوانم لمس می کنم…»

هرات:

سنبله ۹۶ / سپتمبر ۱۷

این گفته های نسیمه همدرد، مسؤل سایت خبرگزاری بانوان افغانستان در هرات است که با نماینده مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در این ولایت هم کلام شده و در رابطه به خبرگزاری و نحوه کارش سخن گفته است.

گاهگاهی به سایت خبرگزاری بانوان افغانسان(AWNA) سر میزدم. کارشان برایم جالب بود. از هر موضوعی که مرتبط  با خانم ها باشد، سخن میزنند. از زن و سیاست گرفته تا اقتصاد، امنیت، خشونت ، فرهنگ و بلاخره همه سوژه های آن در رابطه با زنان است.

کنجکاو شدم و خواستم ببینم چه کسانی گردانندگی این سایت پربار را دارند. پس از هماهنگی  و قرار ملاقات، یکی از روز ها به دفتر خبرگزاری رفتم.

حدسم درست بود با چند تن از بانوان جوان ُ با نشاط و فعال روبرو شدم که همه مصروف کار بودند. شاید محصل و شاید هم از جمله تازه فارغین دانشگاه ؛ سرشار و با انرژی ، یکی مینوشت و یکی هم کمره عکاسی اش را تنظیم میکرد تا برای سوژه های این خبرگزاری، عکاسی کند.

در صالون نسبتاً بزرگ با میز وسط و چوکی های دورا دور آن، حدود شش بانوی جوان مصروف کار بود. در آخر میز، «نسیمه همدرد» خانمی  خوش برخورد را با لب همیشه خندان دیدم. چشمانم روشن شد.

بانو همدرد را از زمانی که هر دوی ما در رادیو سحر(رادیوی زنان هرات) همکار بودیم ،  میشناختم. این بانوی با جثه ی  نسبتاَ کوچک، همیشه حرفی برای گفتن و کاری برای انجام دادن دارد و از مهمترین ویژگی اش همان لب پر خنده و وطرز برخورد نیک اش میباشد. آنجا بود که دانستم باید مطالب این سایت اینقدر جذاب باشد… زیرا گردانندگی اش را این بانوی فعال، به عهده دارد.

خبرگزاری بانوان افغانستان، از آن دسته انگشت شمار سایت های است که مختص بانوان بوده و در این پایگاه خبری همه کارکنان آن بانوان خبرنگار میباشند.

خانم همدرد هدف از ایجاد این خبرگزاری مختص بانوان را، ایجاد یک رسانه واحد مربوط به زنان دانسته که فعالیت ها و دستاورد های زنان را به دست نشر میسپارد. وی میگوید:« سوژه های که ما کار می کنیم، شامل همه موارد مربوط زنان است؛ مانند زن و سیاست، زن و اقتصاد، زن و هنر، زن و طبابت، زن و ورزش و… و همچنین هدف ما ایجاد تغییر در وضعیت کنونی زنان است و ایشان را وادار می کنیم تا فکر کنند و در مورد وضعیت شان بنویسند.»

خبرگزاری بانوان افغانستان در ابتدا با چهار کارمند رسمی و دو تن کار آموز فعالیت خود را در نوامبر 2016 م آغاز کرده و در طول این مدت، توانسته است موضوعات زیاد زنان را تحت پوشش دهد.

بانو همدرد اما، در رابطه به زنان در هرات  و به خصوص زنان خبرنگار، به این باور است که؛ وضعیت زنان در کل آنطوری که باید ، بر وفق مراد نیست . وی میافزاید که زنان خبرنگار در جامعه سنتی و در جو بسته و متاثر از فضای مذهبی و افراطیت، خواهی نخواهی با چالش روبروست. اکثر مواقع شاهد فراز و فرود حضور شان در رسانه ها بوده ایم . با آن هم خوشحالیم که تعدادی هستند که با وجود مشکلات، ایستادگی می کنند و به کار شان ادامه می دهند. زنان خبرنگار در هرات امنیت کاری ندارند، هر ازگاهی به بن بست عدم پاسخگویی روبرو می شوند و دید بسته جامعه هم از طرف دیگر به مشکلات آنان می افزاید.

بانو همدرد احساس خرسندی میکند که با خانم های خبرنگار همکار است و می افزاید که  برای وی لذت بخش است وقتی موضوعی را  که سد راه برای وی و هزاران همچون وی است تعقیب می کنند و کوشش می نمایند مشکل را به نحوی به گوش جهانیان برسانند.

وی میگوید: «من درد زنان را با پوست ، گوشت و استخوانم لمس می کنم. زمانیکه در مورد شان می نویسم همرایشان مصاحبه می کنم گاهی بغض می کنم که چرا و به کدام گناه اینقدر باید رنج بکشند؟ خشونت کی پایان خواهد یافت؟ چی زمانی نابرابری های جنسیتی را شاهد نباشیم و ده ها سوال دیگر … ولی باز هم لذت می برم ازینکه می توانم حداقل به اندازه یک فیصد هم اگر باشد برای زنان کار کنم.»

اکثر کارکنان این خبرگزاری؛ دانش آموخته دانشکده ژورنالیزم هرات هستند. آنان با کار گروهی  در تلاش اند که بر علاوه گزارش ها و خبرهای  خشونت و مشکلات زنان  و … خبرهای مثبت کارکرد های بانوان و دستاورد هایشان را نیز، انعکاس بدهند.

بانو همدرد همچنان اضافه نمود که در کنار این، هفته یک بار جلسه نقد فلم دارند که  بیشتر فلم های که در حوزه زندگی زنان ساخته شده است را تماشا کرده و در موردش صحبت میکنند – البته این جلسه به صورت آزاد بوده و هر دختر خانمی که علاقه داشته باشد می تواند در آن جلسه اشتراک کند- همچنان ، خبرگزاری بانوان افغانستان دوره های آموزشی را برای دختران خبرنگار که هنوز از دانشگاه فارغ نشده اند برگزار می کند تا برای آنان زمینه کار عملی را فراهم نماید و بیشتر این دوره های آموزشی، کاملا اختصاصی و مسلکی است.

کار دیگری که تیم کاری خبرگزاری بانوان دارد فراهم کردن فرصت برای دختران خبرنگار و دانشجویان میباشد، تا دوره های سه ماهه کار آموزی خود را ببینند و در این دوره با کار عملی مقدور خواهند شد تا گزارش ها و مطالب شان در سایت خبرگزاری به نشربرسد.

هرچند نا امنی ها و محدودیت های اجتماعی-فرهنگی در هرات همچنان بزرگترین چالش فراراه خبرنگاران زن میباشد، اما با این هم زنان در هرات، همواره خواهان تغییر بوده و این خواسته را، کماکان بانوان خبرنگار در هرات با کارکرد های شان، عملی نموده اند.

مصاحبه و گزارش: حمیرا حبیب

مطلب پیشنهادی

صندوق حمایت خبرنگاران با کارشکنی و عملکردهای غیر اصولی

    کابل ۱۸ جون/ ۲۸ جوزا ۱۳۹۸ شماری از اعضای فدراسیون، نهادهای حامی ژورنالیستان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *