قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / آمار رسانه ها و خبرنگاران در هرات از چه قرار است و بیشتر مخاطبین کی ها اند

آمار رسانه ها و خبرنگاران در هرات از چه قرار است و بیشتر مخاطبین کی ها اند

شهر هرات

سرطان 1396

در یک و نیم دهه اخیر، جامعه رسانه ای در هرات همواره شاهد افتتاح رسانه های شنیداری، دیداری و گاهی هم چاپی میباشد اما در این میان ، بُرد بیشتر را تلویزیون ها دارند، زیرا نظر به مخاطبین بیشترتوانسته اند در عرصه بازار اقتصاد نیز؛ خوبتر از دو رسانه دیگر( صوتی، چاپی) بدرخشند.

مگر رسانه های چاپی بیشترین صدمه را در عرصه رشد رسانه ای، در این اواخر دیده است. کمی مخاطب ، هزینه چاپ و نبود تبلیغات و رشد رسانه های مجازی و وب سایت ها همه دست به دست هم داده و عرصه را به پیشرفت رسانه های چاپی، تنگ تر ساخته است.

با این همه، هرات هم اکنون دارای 10 مرکز حمایت از خبرنگاران ،26 رادیوی فعال محلی، 19 تلویزیون محلی در شهر و ولسوالی ها و حدود 20 نشریه فعال میباشد.

در این حال گفته میتوانیم که در هرات  جمعاً  65 رسانه بمشول صوتی، تصویری و شنیداری فعالیت در شهر و ولسوالی ها فعالیت دارند.

این در حالیست که بیشتر از ده ها رسانه ی صوتی و تصویری ملی نیز در هرات در کنار این رسانه های محلی یاد شده، فعالیت میکنند.

تعداد خبرنگاران مسلکی (گزارشگر، تهیه کننده، بخش خبر، برنامه های اجتماعی) در رسانه های تصویری 144 نفر بوده که 42 تن آن را خانم ها تشکیل میدهد.

قابل ذکر است که در رسانه های تصویری، حدود 40 کارمند در بخش تخنیک و 53 کارمند نیز در بخش اداری و مالی و امنیتی(گارد) و آشپزی و … مصروف فعالیت اند .

در بخش رادیو ها اما، 126 خبرنگار (گزارشگر، تهیه کننده، بخش خبر، برنامه های اجتماعی) مصروف فعالیت اند که 25 تن از آنان ، خانم ها میباشد.

در رادیو ها  نیز، 35 تن در بخش تخنیک و حدود 40 نفر در بخش های اداری و مالی و محافظتی(گارد) و … فعالیت دارند.

باید یاد آور شد که ده ها تن از خبرنگاران اعم از ذکور و اناث، در رسانه های بین المللی، ملی، خبرگزاری ها، رسانه های نوشتاری، نهاد های رسانه ای، سایت های انترنتی و کانال های شبکه های مجازی مثل تلگرام و … مصروف فعالیت میباشند.

در حال حاضر 22  نشریه چاپی فعال که شامل روزنامه ، هفته نامه ، ماه نامه ، فصل نامه و گاهنامه میباشد، در هرات موجود است.

ده ها نشریه دیگر چاپی نیز، پس از دو یا چند شماره چاپ، در این چند سال اخیر بنا به مشکلات اقتصادی متوقف شده اند.

منبع: برگرفته از ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات ، نهاد های فعال رسانه ای و خبرنگاران آزاد

تهیه کننده: حمیرا حبیب

جولای 2017

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *