قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / اعلامیه / اعلامیه

اعلامیه

اعلامیه مطبوعاتی مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

18 جولای 2017 مطابق 28 سرطان 1396

هرات  ، افغانستان

هیت رهبری مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، حمله با چاقو بالای بانو فرحناز نوری خبرنگار تلویزیون تابان  در شهر هرات توسط مردان مسلح ناشناس را که به اثر آن از ناحیه گرده چب زخم برداشته است شدیدا تقبیح نموده و این حمل را حمله بالای آزادی رسانه ها و حضور خبرنگاران زن میداند.

این حادثه صبح روز گذشته ” شنبه” 27 سرطان حوالی ساعت 8 صبح تقریبا در 100 کیلومتری مستوفیت هرات زمانی رخ داد که بانو فرحناز به سوی دفتر کارش یعنی تلویزیون تابان روان بود.

عزیز احمد صدیقی رییس تلویزیون تابان در حالیکه از برخورد و توجه  نهاد های امنیتی بخصوص پولیس چندان راضی معلومات نمیشد ضم این مطلب افزود که ، افراد سوار با موتر سایکل به خانم فرحناز حمله برده و با ضربات چاقو به سمت گرده چپ، وی را  از قسمت بطن مجروح نموده و خودشان فرار نمودند.

وی از عدم توجه و پیگیری نهاد های امنیتی در هرات انتقاد نموده میگوید :” حدود شش ماه میشود که تحت تهدید قرار داشتیم و چند بار به قوماندانی امنیه شکایات درج نموده ایم تا بلاخره این حادثه رخ داد و ما متضرر شدیم.”

آقای صدیقی نگران است که در این رسانه  6 دختر خانم در بخش تهیه و تولید برنامه ها کار میکنند که اگر این قضیه جدی پیگیری نشود و عامیلن آن دستگیر و به پنجه قانون تسلیم نشود همه نگران خواهند بود و هیچ مصوونیت کارمندان نخواهد بود.

اما عبداحد ولی زاده انتقادات را رد نموده افزود که، موضوع را امنیت ملی و کمیته مصونیت وامنیت خبرنگاران که وی نیز عضوش است پیگیری و بررسی مینماید وی می افزاید  که فرد مشکوک تقریبا شناساسی گردیده و فردا الی پس فردا دستگیر خواهد شد.

رهبری مرکز حمایت از زنان ژوزنالیست یک بار دیگر، بخاطر زخمی شدن بانوی خبرنگار تاثرات خویش را به خاطر مجروح شدن وی ازطریق این اعلامیه با مسئولین رسانه تابان و خانواده خانم فرحناز اظهار مینماید.

محمد رفیق شیرزی سخنگوی شفاخانه حوزوی هرات نیز تایید نمود که بانو فرحناز روز قبل به این شفاخانه حوالی ساعت 11 قبل از ظهر انتقال و بعد از مراقبت و مداوا دوباره مرخص شد اما وی به جزییات نپرداخت افزود که از مسوولین جنایی معلومات بیشتر بدست آورید.

فریده نیکزاد رییس این مرکز، ازوضعیت بد امنتیتی و چالش های روز افزون فرا روی زنان ژورنالیست و کارمندان رسانه یی  شدیدا ابراز نگرانی نموده می افزاید که این گونه حملات صدمه بزرگ برای حضور خبرنگاران زن و پوشش مسایل حقوق بشری بخصوص حقوق زنان شده میتواند .

رهبری مرکز حمایت از زنان ژورنالیست ،از حکومت بخصوص نهاد های امنتیی و دفاعی کشور میخواهد تا در تامین امنیت و مصونیت خبرنگارن زن جدی اقدام نموده و هر چه عاجل عامیلن این جنایت را شناسایی و به دادگاه بکشاند.

این در حالیست که  تقریبا 4 روز قبل یک تن از زنان خبرنگار در فراه نیز بدلیل تهدید امنیتی منزل شان که 20 کیلومتر از شهر فراه فاصله داشت با خانواده اش به شهر منتقل شده است وی به مرکز گفته است که ، از جانب طالبان شب نامه یی عقب در شان گذاشته شده وچند بار است که اخطار میدهند که وظیفه اش را ترک کند کره بلاخره به خاطر حفظ و سلامتی خود و خانواده اش  به ترک محل و وظیفه مجبور شد.

باعرض  احترام

هیت رهبری مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

پیام تسلیت مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان در رابطه به ترور ملاله میوند خبرنگار مرکز در ننگرهار

کابل ۱۰ دسمبر/ ۲۰ قوس ۱۳۹۹ با تاسف فراوان اطلاع حاصل نمودیم که ملاله میوند، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *