قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / زهرا : “برنامه صبحگاهی  را به طور زنده پیش میبردم که بعد از انفجار و فروریختن سقف ستدیو روی زمین افتادم”

زهرا : “برنامه صبحگاهی  را به طور زنده پیش میبردم که بعد از انفجار و فروریختن سقف ستدیو روی زمین افتادم”

 

کابل

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

اول جون 2017

زهرا دایرکتر برنامه های تلویزیونی و گرداننده برنامه صبحگاهی “گلبانگ صبح”  در تلویزیون  چنل یک ضمن اظهار این مطلب در حالیکه وضعیت روحی اش هم خوب معلوم نمیشد افزود:

” حوالی ساعت 8:20 دقیقه صبح  بود بخاطر ادامه برنامه در کنترول روم بودیم چون مهمان رخصت شد در وقفه بودیم و آمادگی بخش بعدی را داشتیم که متاسفانه شدت انفجار ستدیو را برهم زد و با ریختن قسمتی از سقف و توته های شیشه بالای کمرم  به زمین افتادم و دیگر نفهمیدم “.

به گفته وی ابتدا چون در کنترول روم و ستدیو برنامه را بشکل زنده پیش میبرد صدای انفجار چندان به گوشش نرسیده اما تکان و لرزش تعمیر و شکستن شیشه های ستدیو و پارچه های سقف بالای او،  وی را از پا انداخت و در حالت بیهوشی به زمین خورد.

خانم زهرا میگوید که بعد از اینکه مهمان برنامه را رخصت کرد وقفه اعلان نمود و آمادگی بخش بعدی را داشت که این حادثه خونین اتفاق افتاد و مهمان ویژه برنامه هنوز از صحن تعمیر بیرون نشده بود که دفعتا انفجار رخ داد و متاسفانه که مهمان که در بخش ورزش دعوت شده بود  هم زخمی شد.

وی افزود: یک حصه کمرم چون ضربه خورده درد میکند اما قسمت تخته پشتم که توته های شیشه افتاده زخمی شده است”.

زهرا دخترییست شجاع و با همت بالا چون زمانی وی را دیدم واقعا خیلی شوکه معلوم میشد و از خاطر همکارانش نیز نگران بود اما  با  وصف این مشکلات و صدمه،  فردای ان روز که بیشترین کارمندان زن این تلویزیون به نسبت حالت بد روانی  رخصت بودند  وی جهت تهیه برنامه هایش به دفتر حضور داشت و مسوولیت اش در قبال این مسلک پرمخاطره ادا نمود..

به گفته وی تعداد از خواهران دیگر هم در ستدیو بودند اما خوشبختانه که کدام جراعت شدید نبرداشته اند.

این در حالیست اطاق آرایش تلویزیون یک که در نخستنن دهلیز عبوری به داخل تعمیر قرار دارد نیز کاملاً تخریب گردیده است در حالیکه پنج تن از زنان ژورنالیست در این اطاق در حالت انتظارجهت آراسته شدن برای برنامه های شان بسر میبردند که نا گهان این انفجار رخ داد و همه روی فرش خود را انداختند.

آرایشگر این تلویزیون  بدون اینکه نامش را ذکر کند گفت که چند تن از زنان که در این اطاق نشسته بودند بعد از صدای قوی انفجار و تخریب این اطاق  از لحاظ روانی خیلی شوکه شدند و یک تن از آنها صرف از قسمت پا که پارچه های شکسته به آن اصابت کرده بود زخم نیز برداشته است .

در حالیکه همه شیشنه های این اطاق و سایر اطاق های خبر، ستدیو و کنترول روم این رسانه شکسته و همه وسایل تخریب شده است  اما خوشبختانه که همه جان به سلامت برده اند به جز از سه کارمند این رسانه که یکی در بخش خبر و دو دیگر در بخش تخنیک و ای تی کار میکنند نیز از ناحیه پا و سر زخم برداشته اند.

اعضای فدراسیون ژورنالیستان افغانستان نیز جهت همدردی از کارمندان و بخش های مختلف این رسانه دیدن نمود و در جریان این ملاقات را روحیه داده و خدا را شکر نمودند که  به انان صدمه جانی نرسیده و از این حادثه در امان مانده اند .

اما از مجروح شدن 3 همکار رسانه ایی این رسانه که یکی آنها در میان کارمندان با پای زخمی حضور هم داشت اظهار تاسف نمودند و برای آنان صحت عاجل تمنا نمودند.

نظر به مشاهده که از این رسانه  به شکل گروپی با اعضای فدراسیون ژورنالیستان افغانستان صورت گرفت  این رسانه تخریبات و خسارات بیشتر را متحمل شده است بخصوص ستدیو ها،  اطاق کنترول و حتی اطاق رییس و شب باش این رسانه کاملا تخریب و بیشترین وسایل شان منهدم و از بین رفته است.

به گفته آقای مجاهد اندرابی رییس بخش خبر تلویزیون یک،  تا هنوز مصروف پاکسازی اطاق ها از شیشه های شکسته و سقف اطاق ها استند و کوشش دارند تا در نشر برنامه ها وققه پیش نیاید از این لحاظ هنوز خسارات وارد شده را برآورد را نکرده اند.

در جریان دیدار از رسانه متذکره و کارمندان تلویزیون یک،  اعضای فدراسیون  به مسوولان این رسانه ضمن اظهار همدردی وعده سپردند تا جهت جبران خساره ، اعمار مجدد ، تمویل وتجهیز وسایل منهدم شده، با مقامات حکومت وحدت ملی و سازمان های بین المللی صحبت نمایند تا این رسانه را در بازسازی و تجهیز وسایل کمک نمایند.

این انفجار که گفته میشود مواد منفجره قوی در تانکر جاسازی شده بود حوالی ساعت 8:30 دقیقه صبح روز چهارشنبه در مقابل دفتر مرکزی شرکت مخابراتی روشن، درسرک عمومی وزیراکبرخان وچهار راهی زنبق درغرب سفارت انگلیستان  و سفارت جرمنی رخ داده است.

گفته میشود که در این رویداد خونین بیش از 90 تن بشمول 3 کارمند رسانه یی کشته و بیش از 800 تن دیگر جراعت برداشت اند اما بیشترین خسارات را تلویزیون یک، تلویزیون مشعل و هوتل ستاره و دفتر مخابراتی روشن متقبل شده است.

گزارش و تصحیح: نیکزاد

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *