قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خبرنگاران زن : با ایجاد نخستین مرکز حمایت برای زنان ژورنالیست امیدواری بیشتر به موفقیت میرود

خبرنگاران زن : با ایجاد نخستین مرکز حمایت برای زنان ژورنالیست امیدواری بیشتر به موفقیت میرود

زنان خبرنگار که بیشتر قربانی برخورد دوگانه ، حق امتیاز نا مساوی آزار و اذیت جنسیتی در اجتماع و حتی در داخل سازمان رسانه یی و هچنان خشونت های لفظی گردیده اند مرجع مشخص جهت شناسایی آسیب ها و یا داد خواهی جهت این چالش ها وجود نداشت که به همین دلیل نخستین مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان ایجاد و به کار خویش آغاز نمود.

مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، به همکاری سازمان گزارشگران بدون مرز در حالی تاسیس و ایجاد میشود که طی چهارده سال اخیر در جمع چندین خبرنگار که جان هایشان را در در راستای اطلاع رسانی و آزادی بیان از دست داده اند حد اقل 4 تن از آنان خبرنگار زن بودند که متاسفانه هیچ یک از دوسیه های شان ، تحقیق، تعقیب ، نهایی و با رسانه ها شریک نشده است.

خانم فریده نیکزاد مسوول این مرکز میگوید که، داد خواهی به منظور تامین حقوق برابر ژورنالیستان زن، رساندن معلومات در باره وضعیت ژورنالیستان زن در افغانستان ، حمایت، تقویت و زمینه سازی جهت مصوونیت شغلی آنان، همکاری و ایجاد روابط کاری با سایر نهاد های زیربط دولتی و غیر دولتی از جمله اهداف این مرکز میباشد.

به گفته خانم نیکزاد ،علاوه بر این تشویق و زمینه سازی جهت جلب مجدد زنان ژورنالیست که بدلایل مختلف ترک مسلک کرده اند نیز جز دیگر از اهداف این مرکز شمرده میشود تا آنعده دختر خانم های ژورنالیست که خواهان کار مجدد در رسانه ها باشند برایشان زمینه سازی و سهولت ها فراهم شود

در همین حال رضا معینی مسوول سازمان گزارشگران بدون مرز برای افغانستان – ایران و تاجکستان ضمن تاکید بر حمایت از زنان خبرنگار میگوید که، بدون حمایت از زنان خبرنگار از آزادی بیان دفاع نخواهد شد.

وی از آدرس سازمان گزارشگران بدون مرز افزود :” تلاش خواهد کرد تا از زنان خبرنگار حمایت و آنان را در زمینه حرفه خبرنگاری آموزش داد.”

خانم زهره یوسف مشاور ارشد در بخش زنان دفتر رولا غنی خانم اول کشور، طی سخنانش ضم اشاره به کار و تجارب خودش منحیث یک زن ژورنالیست ایجاد این مرکز را برای زنان ژورنالیست یک گام مثبت خوانده افزود که خانم اول نیز مبارکی خویش را جهت ایجاد این مرکز به مناسبت هشتم مارچ روز بین المللی زن نیز وسیلتاً ابراز کرده اند.

وی افزود: “چون در افغانستان بیشتر جنگ بوده و سطح سواد کم است به همین دلیل تا هنوز ازعان عام آماده پذیرفتن زنان به عنوان ژورنالیست نیست بناً در این زمینه باید بیشتر کار صورت گیرد.

داکتر نسرین اوریاخیل وزیر کار و امور اجمتاعی نیز ضمن تبریکی و آروزی موفقیت گفت که ، کار خبرنگاری در کشوری چون افغانستان کاریست بسا دشوار اینکه خانم ها جرعت میکنند در این عرصه کار نمایند یک خطر جدی را قبول کرده اند و باید حمایت شوند.

وی افزود که این وزارت در راستای اشتغال و فرصت های کاری برای زنان خبرنگار متهد است.

هم چنان خانم ثریا صبحرنگ کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر وضعیت برای زنان را خیلی رقت بار خوانده افزود که زنان خبرنگار نیز با انتخاب این مسلک مقدس قربانی های فراوانی را جهت اطلاع رسانی متقبل شده اند.

وی افزود که آنان چندین قضایای خشونت علیه خبرنگاران را در کمیسیون مستقل حقوق بشر ثبت دارند که متاسفانه زنان خبرنگار نیز شامل میباشند.

اما به گفته شاه حسین مرتضوی معاون سخنگو رییس جمهور خبرنگاران اعم از زن و مرد در شرایط خیلی دشوار قرار دارند و باید به عنوان حوزه رسانه مورد حمایت قرارگیرند و مطالعه دقدیق از رسانه ها صورت گیرد و این حوزه نباید برای زن و مرد جدا شود.

آقای مرتضوی گقت که انتظار دارد تا رسانه های مطرح تصویری، شنیداری و چاپی در مدیریت های کلان شان زنان خبرنگار را سهم دهند تا آنها بتوانند از دیدگاه خود شان به مشکلات بپردازند که از چشم دیگران از سالها و قرن ها پنهان مانده است.

هم چنان داکتر سید مخدوم رهین طی سخنانش ایجاد این مرکز را به سود زنان ژورنالیست

داکتر نجیب شریفی مسوول کمیته مصوونیت خبرنگاران ،امنیت خبرنگاران خیلی مهم خوانده افزود که ، هیچ خبر نمیتواند از حیات خبرنگار مهم تر باشد .

وی افزود :” در رابطه به آمار و ارقام قوانین که اجرا نمیشوند باید گزارش داده شود.”

آقای شریفی تاکید نمود که این مرکز باید جهت ظرفیت سازی و ارتقای سطح مسکلی زنان ژورنالیست باید کار های عملی بیشتر را روی دست گیرد.

خانم فوزیه کوفی رییس کمیسیون امور زنان ولسی جرگه، در اخیر نظریات و بیشنهاد های سخنرانان را جمع بندی نموده ضمن ابراز موفقیت برای دست اندرکاران این مرکز گفت که، مشکل خبرنگاران هویدا است شکایات که آنها دارند کی ها نیست که نمیدانند.

به گفته وی، زنان هم چنان مردان در شرایط کنونی از فضای مناسب کاری بی بهره هستند اما در بعضی ولایات زن بودن خودش جرم است بناً کار خبرنگاری برای زنان خیلی دشوار است .

به گفته وی حتی در رسانه ها برخورد سلقوی و دوگانه موجود است زنان خبرنگار بدلیل کاهش بودجه اولین کسانی اند که اخراج میشوند که به همین دلیل آنها حمایت بیشتر نیاز دارند.

وی در حالیکه وزارت اطلاعات و فرهنگ را مسوول درجه یک در راستای حمایت و رسیدگی به شکایات های خبرنگاران میداند افزود که باید نهاد های که موجود است حمایت و تقویت شوند:

خانم کوفی افزود: ” وزارت اطلاعات و فرهنگ مکلف است نظر به قانون رسانه های همگانی که از خبرنگار باید حمایت کند و هم چنان به شکایت های شان رسیدگی نماید.”

به گفته زنان ژورنالیست این زنان بودن که طلسم های اجتماعی را شکستن با وصف که خانواده ، اجتماع با حضور شان مخالفت داشته اند.

یکتن از اشتراک کننده گان ولایتی در این محفل میگوید که ذهنیت سالم در محیط کار سالم است بناً زنان ژورنالیست به محیط مصوون کاری نیازمند استند تا اعتماد خانواده ها بالای دختران شان ثابت بوده و اجازه کار در سازمان های رسانه یی برایشان داده شود.

گزارش: مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *