قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / نماینده ویژه سازمان ملل : مخالفین دولت آزادی بیان و تساوی جنسیت را در افغانستان نمی خواهند

نماینده ویژه سازمان ملل : مخالفین دولت آزادی بیان و تساوی جنسیت را در افغانستان نمی خواهند

 

کابل

ثور 96/ می 2017

در تازه ‌ترین رده‌ بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ۲۰۱۷ میلادی که از سوی سازمان گزارشگران بدون مرز منتشر شده افغانستان در جایگاه 20 ام قرار گرفته که سال پار نیز درهمین رده قرار داشت.

تدامیچی یاماموتو نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان در جریان سخنانش به مناسبت روز جهانی مطبوعات در مورد اینکه افغانستان طی 2 سال در این رده قرار گرفته است گفت:

“با وجود تلفات و ناامنی، باز هم افغانستان در قسمت آزادی بیان جایگاه خود را در سطح جهان حفظ کرده است و حفظ این دست آورد ها مستلزم تلاش اند.”

اما به نقل از گزارش دلیل اینکه افغانستان در جایگاه قبلی قرار دارد نگاشته است که وضعیت بحرانی دیگر کشورها و مقاومت خبرنگاران و حکومت در دفاع از آزادی اطلاع‌رسانی باعث شده تا اففانستان بار دیگر در این رده باقی بماند اما این به معنی نیست که گویا وضعیت آزادی اطلاع‌رسانی بشکل جدی بهبود یافته است.

این گزارش منتشر شده از سوی سازمان گزارشگران بدون مرز نشان می‌دهد بدلیل نا امن بودن شماری از ولایت‌های تحت کنترل طالبان ، خبرنگاران و رسانه‌ها امکان فعالیت آزاد در آنجا ندارند و افزایش ناامنی در بسیاری از ولایات به افزایش تنش میان خبرنگاران و مقامات محلی نیز انجامیده است. به گفته آقای تدامچی ،مخالفین دولت آزادی بیان و تساوی جنسیت را در افغانستان نمیخواهند اما واضح است بدون آزادی بیان مشارکت سیاسی درهرکشور یک امر ناممکن است .

وی می افزاید که، پیروزی رسانه‌ها در افغانستان به سختی به ‌دست آمده و باید از دست اندرکاران رسانه‌های حرفه‌ یی برای شجاعت و اراده‌ی‌شان قدرانی شود.

این مقام سازمان ملل ضمن اظهار نگرانی از عدم مصوونیت خبرنگاران افزود:

“خبرنگارانی که در ساحات جنگی مورد تهدید قرار می‌گیرند، زمانی می‌توانند کار موثر انجام بدهند که دسترسی کافی به اطلاعات داشته و از مصونیت کامل برخوردار باشند.”

به گفته آقای تدامیچی، هرنوع خشونت میتواند فعالیت و معیشت کارمندان رسانه‌های افغانستان را متاثر سازد و از حکومت و نمایندگان سیاسی خواست تا از قربانیان خشونت دفاع نموده و قوانین مربوطه را تطبیق نمایند.

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز در این روز به رسانه ها خطاب نموده افزود که، شما در چوکات قانون موجود افغانستان عمل کنید هیچ کسی حق محدود کردن فعالیت شما را نخواهد داشت

وی در واکنش به گفته های اخیر گلبدین حکمتیار افزود که، فعالیت رسانه چیزی نیست که به راحتی خاموش شود و رسانه ها امروز کاملآ در فضای دیگر قرار دارند و دست آورد های آزادی بیان غیر قابل برگشت است .

رئیس اجرایی حکومت هم چنان افزود:” ما نمی توانیم زیر نام اسلام آزادی بیان را محدود سازیم.”

در همین حال سید آقا فاضل سانچارکی معین نشراتی وزارت اطلاعات فرهنگ نیز در واکنش به گفته های حکمتیار گفت که، آغوش دولت برای همه کسانی که صلح می خواهند باز است، اما انتظار از آنها این است که خود را با روند پر شتاب آزادی بیان عیار سازند.

فهم دشتی رییس اتحادیه میلی خبرنگاران ضمن انتقاد از عدم همکاری دولت در راستای مصوونیت و دسترسی به اطلاعات افزود که، به همکاری حکومت کمیته مشترک مصوونیت خبرنگاران ایجاد شده است ولی این کمیته جز وعده هیچ کار عملی انجام نداده است.

آقای دشتی افزود: “ما از کار این کمیته رضایت نداریم، اما امیدواریم که روند ادامه کار این کمیته به این منوال پیش نرود.”

وی در رابطه به عدم تعقیب و تحقیق قضایای قتل خبرنگاران میگوید که، در ۱۵ سال گذشته ۶۰ خبرنگار کشته شده است ولی دولت به هیچ یک از پرونده‌های قتل خبرنگاران رسیدگی نکرده است و از دولت می خواهند در این زمینه اقدام کند.

این در حالیست که ،، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان نیز از حکومت می‌خواهد تا به دوسیه قتل خبرنگاران افغان رسیدگی کند و بر حمایت درازمدت این سازمان از رسانه‌های افغانستان تأکید می‌ورزد.

به گفته‌ی آقای دشتی، عدم مصونیت، تهدید رسانه‌ها از سوی گروه مخالف مسلح، افراد غیرمسئول و برخی مقام‌های دولتی در مرکز و ولایات، وضع انواع مالیات از سوی وزارت مالیه و نبود بیمه و حقوق تقاعدی از جمله‌ی بزرگ‌ترین چالش‌های فراروی جامعه‌ی رسانه‌یی افغانستان‌اند.

در این حال رحیم الله سمندر رییس انجمن آزاد ژورنالیستان افغانستان نیز طی گزارش سالایانه خویش از نا امن بودن و عدم مصوونیت خبرنگاران در بیشترین ولایات خبر داد.

وی میگوید که نظر به سروی و گزارش این انجمن ولایات هلمند، ارزگان، غزنی، فراه، قندوز، بغلان، ننگرهار، بدخشان، قندهار، تخار، زابل سرپل، لوگر، کنر و نورستان خط سرخ برای خبرنگاران استند که خبرنگاران در آن تهدید می‌شوند و امکانات سفر و کار برای شان دشوار است.

آقای سمندر افزود که بامیان، زابل، کاپیسا، سرپل، هلمند، لوگر، دایکندی، غور، کنر، بغلان و فراه از جمله ولایاتی هستند که مقامات برای ارایه‌ معلومات زمینه ‌سازی نکرده و در بسیاری موارد خبرنگاران را مورد بازجویی قرار داده‌اند

این عضو فدراسیون ژورنالیستان همچنان از عدم حضور بانوان زن در چند ولایت شدیدآ اظهار نگرانی نموده افزود:

” در ۲۰ ولایت اصلاً کارمند زن در بخش رسانه‌ها وجود ندارد واگر توجه صورت نگیرد در ولایات درجه‌ دوم نیز این تشویش روز به روز بیشتر می‌شود.” این نگرانی در حالی صورت میگیرد که در یک گزارش کمیته مصوونیت نیز از کاهش روز افزون زنان ژورنالیست در رسانه ها بدلایل مختلف چون ، نا امنی ، عدم مصوونیت جانی و شغلی، آزار و اذیت جنسیتی، دست مزد نا برابر، برخورد دوگانه و تبعض آمیز و غیره بسیار از آنان ترک مسلک و یا ترک محل نموده اند.

به گفته برگزار کننده گان این کنفرانس دو روزه به مناسبت رو جهانی مطبوعات ، در میان گذاشتن مشکلات رسانه‌ها با مقام‌های حکومت و پیدا کردن راه‌ حل برای آن میباشد.

گزارش و تصحیح: نیکزاد

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *