قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / خانم حبیبه سرابی: طی 16 سال اخیر آزادی بیان و حقوق بشر دست آورد بزرگ در افغانتسان است

خانم حبیبه سرابی: طی 16 سال اخیر آزادی بیان و حقوق بشر دست آورد بزرگ در افغانتسان است

خانم حبیبه سرابی: طی 16 سال اخیر آزادی بیان و حقوق بشر دست آورد بزرگ در افغانتسان است

کابل، قصر سپیدار

18 ثور/ می 2017

خانم حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح و مشاورارشد ریاست اجراییه دربخش زنان، در محفلی که به مناسبت از روز جهانی آزادی بیان در قصر سپیدار تدویر یافته بود آزادی بیان و حقوق بشر را یک دست آورد بزرگ برای مردم افغانستان بخصوص زنان خوند.

خانم سرابی اظهار نمود که آزادی بیان در قانون اساسی و قانون رسانه های تسجیل شده و شکل گرفته است و با وصف آن طی شانزده سال اخیر ژورنالیسستان قربانی های زیادی را در این راستا متقبل شده اند بناً درهیچ معامله سیاسی این دستاورد حیف و هدر نخواهد شد.

وی به شکل اختصاصی به مشکلات امنیتی و اجتماعی ژورنالستان زن نیز اشاره نموده افزود:” مخصوصا زنان ژورنالیست مشکلات خاصی خود را داشته حتی حق دسترسی به معلومات را ندارند و این مشکل در ولایات بیشتر است”.

خانم سرابی می افزاید که عکاسان و خبرنگاران زن بخاطر مشکلات اجتماعی بسیار به مشکل عکس میگیرند و گزارش تهیه میکنند.

وی که مدیریت رسانه ها را مردانه میگوید می افزاید:” جایگاه زنان در مدیریت رسانه ها خالیست و یک چالش عمده محسوب شده میتواند.”

خانم سرابی از تربیون قصر سپیدار صدا زد و گفت :” بیایید زنان را حمایت کنیم تا از حاشیه به متن برساند”.

در این حال سید آقا فاضل سانچارکی معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ طی سخنانش امنیت و مصوونینت خبرنگاران را مهم خوانده و از رییس اجراییه خواست تا جهت حل این دو مشکل سفارش جدی نماید.

وی در حالیکه رسانه ها و ژورنالیزم را در افغانستان هنوز هم جوان میخواند میگوید:

” به امید این که درآینده ژورنالیزم تحقیقی درکشور رشد نماید وروزنامه نگارانن همانند سایر کارشناسان عرصه های سیاسی، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی افراد تخصصی شوند. آقای سانچارکی از عدم تعقیب و نهایی شدن قضایا و دوسیه های خبرنگاران افزود که ، دوسیه های قتل، خشونت و بدرفتاری علیه خبرنگاران بعد از اینکه به نهاد های عدلی و قضای میرود لادرک میشوند.

هم چنان دانش کړوخیل رییس آژانس خبری پژواک به نمایندگی از رسانه های آزاد طی سخنانش گفت :

آزادی بیان با بعضی مشکلات مواجه است که ما مبارزه خود را ادامه میدهیم و این آزادی کدام هدیه یا تحفه از جانب کسی نیست قیمت خون و قربانی ژورنالیستان است.”

آقای کړوخیل از توشیح قانون دسترسی به معلومات ابراز خرسندی نمود اما عدم دسترسی به اطلاعات را هنوز هم بزرگترین چالش فرا روی خبرنگاران عنوان نمود.

رییس پژواک هم چنان به مشکل دیگریکه خبرنگاران و کارمندان رسانه ایی به آن مواجه استند اشاره نموده افزود:

” متاسفانه تجربه کاری که در رسانه های آزاد کار کنند حساب نمیشود در حالیکه به لک ها دالر از همین رسانه ها و خبرنگاران به حکومت مالیه میدهند و حکومت مکلف است تا حقوق وامتیاز تقاعد ( بازنشتگ) نیز مانند سایر کارمندان دولتی بپردازد.”

در این حال داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی افغانستان نیزطی سخنانش ، عدم دسترسی به اطلاعت و عدم همکاری کمیته های مصوونیت در ولایات که هنوز هم مشکلات دارد گفت که در جلسه شورای امنیت نیز شریک ساخته و در جلسه بعدی نیز جدی تعقیب خواهد کرد.

وی هم چنان آزادی مطبوعات و آزادی بیان را خیلی یک دست آورد مهم خوانده افزود:

” دستاوردهای مردم درعرصه آزادی بیان باد آورده نیست بناً هیچ کس به هیچ عنوان حق گرفتن این دست آورد را ندارد.”

رییس اجراییه هم چنان در رابطه به مشکل تجربه کاری ژورنالسیتان که در رسانه های آزاد کار میکنند و به تجربه شان حساب نمیشود گفت که باید مقرره ها اصلاح شود و همرای اداره امور نیز در این رابطه صحبت خواهد شد.

به گفته داکتر عبدالله طی چند روز که به بهانه تجلیل از روز جهانی مطبوعات با روزنامه نگاران و صاحبان رسانه دیدار نمود خواسته ها و شکایات ایشان  را یاد داشت نموده با ارگان مربوط آنرا شریک ساخته و در آینده نیز به مشکلات رسیدگی صورت میگیرد.

در این روز تعداد از ژورنالیستان ونهاد های مدافع و حامی رسانه ها از طرف حکومت وحدت ملی به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات نیز مورد تقدیر قرار گرفت که ، در جمع تقدیر شدگان اعضای فدراسیون ژونالیستان افغانستان نیز شامل بودند.

گزارش و تصحیح : نیکزاد

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *