قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / خبر- گزارش / وضعیت بد امنیتی باعث شده است تا شماری از ژورنالیستان زن در کندز برای چند روز خانه نشنین شوند

وضعیت بد امنیتی باعث شده است تا شماری از ژورنالیستان زن در کندز برای چند روز خانه نشنین شوند

کندز

21 ثور / 11 می 2017

شماری از زنان ژورنالیست از چند روز که جنگ در بیشتر محلات کندز جریان دارد سخت نگران بوده و بیشتر شان به رسانه خویش رفته نمیتوانند.

خانم صدیقه شیرزی مسوول رادیو روشنی ضمن نگرانی شدید از وضعیت کنونی در کندز میگوید که وی بخاطر حفظ و مصوونیت کارمندان خویش آنها را مدت 4 روز میشود که موقتاً رخصت نموده است.

وی می افزاید:” چون موقعیت رادیو که در شرکت سپین غر نزدیک به چوک کندز است در حالت جنگ این محل سنگر نیرو های اردوی ملی بوده و زمانیکه کندز سقوط کرده بود طالبان نیز در همین ساحه سنگر گرفته بودند”.

خانم شیرزی افزود که، به همین دلیل وی لازم دانست تا چند روز دیگر ستیشن رادیو روشنی را از چوک به طرف میدان هوایی کندز که به محلی که بنام سه دوره یاد می شود نقل مکان دهد.

به گفته وی یک تعداد وسایل را روز قبل انتقال داده اند اما صرف آنتن باقی مانده است که همرای انجینیران صحبت کرده تا آنرا نیز فردا انتقال نماید در حالیکه تقریباً 12 سال از همین ساحه نشرات داشته اند.

خانم شیرزی در حالیکه نگرانی شدید خود را از عدم امنیت و مصوونیت خود و کارمندان خویش ابراز مینماید، افزود:

” متاسفانه در کندز طیاره های ملکی نیز پرواز ندارند صرف طیاره های نظامی و یا کدام طیاره ملل متحد پرواز داشته باشد و زمینه انتقال به کابل هم دشوار است”.

به گفته وی یگانه راه که بتوانند به کابل از طریق هوا پرواز نمایند و یا برسند بدخشان است که شرکت های هوایی پرواز های داخلی دارد که متاسفانه آنهم ناممکن شد چون شاهراه کندز- تخار نیز توسط طالبان مسدود شده است.

وی می افزاید که امروز در قسمت علی آباد به طرف بغلان نیز طالبان حمله کردند و 2 ساعت با نیرو های امنیتی در گیر بودند که خوشبختانه به عقب رانده شدند.

مرکز حمایت از ژورنالیستان زن در افغانتسان کوشش نمود تا به خاطر جزییات بیشتر و شریک ساختن نگرانی های خبرنگاران با محفوظ الله اکبری سخنگوی زون 808 سپین زر صحبت نماید مگر متاسفانه که تماس برقرار نشد.

اما جنرال عبدالحمید حمیدی قوماندان امنیه کندز در رابطه به وضعیت امنیتی در کندز میگوید که ، وضعیت شهر و داخل شهر نومال است و نیرو های امنیتی بخاطر دفاع از شهر آماده هر نوع حمله و تعرض بر هراس افگنان استند.

وی میگوید که ، از سه ماه به این طرف در حومه شهر از طرف شب وظایف گزمه جریان دارد اما از طرف روز هیچگاه مانع کار کسی نشده و نمیشوند.

وی هم چنان از نحوه گزارش شبکه طلوع نیوز انتقاد نموده افزود که خبرنگاران نباید دو از حقیقت مسایل را نشر و پخش نمایند.

جنرال حمیدی در رابطه به نگرانی که شهروندان بخصوص فعالین مدنی و ژورنالیستان افزود:

” به همه شهروندان بخصوص خواهران که در لیلیه استند و یا در سازمان های خبرنگاری اطیمنان میدهیم حتی در حالت احتمال نا امنی در قدم اول تدابیر جدی جهت جلوگیری از مشکل در نظر داشته باشیم و انشالله که از هیچ نوع خدمت دریغ نخواهیم کرد.

این در حالیست که اعضای شورای ولایتی و باشنده‎گان کندز نیز هشدار می‎دهند اگر به وضعیت امنیتی در این ولایت توجه جدی نشود، این ولایت برای بارسوم به‏دست مخالفان مسلح سقوط خواهد کرد.

ولایت کندز یکی از ولایت‎های ناامن درشمال کشور‎است که در مدت یک سال ونیم، بخش‌هایی از آن به شمول شهر کندز دو بار بهدست طالبان سقوط کرده‎است.

گزارش و تصحیح : فریده نیکزاد

مطلب پیشنهادی

ژورنالیستان زن در فاریاب خواهان حمایت حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران اند

فاریاب ۳۰ جون/ ۱۰ سرطان ۱۳۹۹ مشکلات امنیتی و عدم حمایت از خبرنگاران زن سبب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *